Reklama

reklama

Irena Santor laureatką Honorowego Koryfeusza Muzyki Polskiej. "Radio mnie przytuliło"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Irena Santor laureatką Honorowego Koryfeusza Muzyki Polskiej. "Radio mnie przytuliło"
Piosenkarka Irena Santor (L) odebrała nagrodę honorową podczas uroczystej gali nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2023 w Filharmonii Narodowej w WarszawieFoto: PAP/Leszek Szymański

W Filharmonii Narodowej w Warszawie wręczono nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2023. Nagrodę Honorową za całokształt działalności otrzymała Irena Santor – pierwsza dama polskiej piosenki, wykonawczyni wielu niezapomnianych przebojów tworzących historię polskiej sceny muzycznej. Laureatka dziękowała między innymi Polskiemu Radiu, za to, że pomogło jej w czasie przejścia od muzyki ludowej do rozrywkowej.  

  • Oszałamiające sukcesy Ireny Santor w "cywilnej muzyce". Współpraca z Polskim Radiem.
  • Irena Santor o tym, co w życiu dla niej najważniejsze. Czy szkoda jej kariery w USA?
  • "Przytulałam się do owiec, cieląt, prosiąt", wspomnienia Ireny Santor. 

– Żadna nagroda nie była taka ważna, jak ta w domu od muzyków. Po Mazowszu tak się szczęśliwie złożyło, że przytuliło mnie do siebie radio i pozwolono mi tam nagrywać piosenki i rozwijać się. To było takie ważne, ja musiałam z muzyki ludowej przejść trochę do takiej, jak to ja mówię - "cywilnej muzyki", więc dziękuję radiu z całego serca – mówiła Irena Santor, odbierając wyróżnienie. 

Od muzyki ludowej do piosenek, które śpiewała cała Polska 

Swoją karierę zawodową Irena Santor rozpoczęła w 1951 roku w Państwowym Zespole Ludowym Pieśni i Tańca "Mazowsze". Z tamtych lat pochodzi jej pierwszy wielki przebój "Ej, przeleciał ptaszek". W tamtym okresie zmieniła nazwisko, wychodząc za mąż za Stanisława Santora, skrzypka Orkiestry Polskiego Radia.

 Czytaj także:

Pierwsze wielkie sukcesy to udział w festiwalu sopockim w 1961 roku i zdobyte tam nagrody dla piosenek "Embarras" i "Walczyk na cztery ręce" oraz nagroda za interpretację tych piosenek. Potwierdzeniem kunsztu estradowego artystki było wykonanie w 1966 roku, na festiwalach w Opolu (I nagroda) i w Sopocie (III nagroda), piosenki "Powrócisz tu".

Ireny Santor wspomnienia o dzieciństwie

Irena Santor nie żałuje, że zamiast w Stanach Zjednoczonych swoją karierę rozwijała w Polsce. - Pochodzę z ubogiej rodziny, która została bardzo okaleczona przez wojnę. Cieszę się, że mogłam wyjść z tego jako tako cało, żyć, być i się rozwijać, bo najbardziej interesuje mnie istnienie - to, by być na świecie. To z tym łączy się wszystko, mogę zdobyć, cokolwiek tylko będę chciała, na ile będzie mnie stać - opowiadała wokalistka w Polskim Radiu w 2017 roku.

– Rodziny moich rodziców mieszkały w tej samej wsi, w Papowie Biskupim. Jeździłam tam do dziadków w dzieciństwie. Piłam mleko prosto od krowy, ale byłam za mała, żeby je doić. We wczesnym dzieciństwie obcowałam ze zwierzętami. Przytulałam się do owiec, cieląt, prosiąt. One mruczą, mówią do nas. Koni natomiast się bałam. Wchodziłam w żyto i się gubiłam, a dorośli odnajdywali mnie po moim płaczu. Lubiłam ten świat zboża, który szumiał i pachniał, otulał mnie – wspominała Irena Santor w jednej z Trójkowych audycji. 

Koryfeusz Muzyki Polskiej 2023

Pozostałymi laureatami nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2023 zostali: twórczyni i koncertmistrz oh! Orkiestry Historycznej Martyna Pastuszka, skrzypek Wojciech Niedziółka i 16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Nagrody wręczono podczas gali w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Posłuchaj

1:06
Nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej wręczone! Poznaj laureatów! (Serwis Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Nagrodę Koryfeusz Muzyki Polskiej środowisko muzyczne przyznaje od 2011 roku swoim najwybitniejszym przedstawicielom. Polskie Radio jest patronem medialnym wydarzenia. 

IAR/PAP/polskieradio.pl/gs

Polecane