Muzyka, przyroda, cietrzewie i góry [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Muzyka, przyroda, cietrzewie i góry [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]
Ostatnie ostoje cietrzewia to dolina Biebrzy i Tatrzański Park NarodowyFoto: Erik Mandre/Shutterstock

Michał Adamowicz jest wykładowcą na Uniwersytecie Warszawskim i muzykiem. Przyroda jest dla niego inspiracją w twórczości muzycznej. Jest też autorem przyrodniczych filmów dokumentalnych. Ich głównym bohaterem są cietrzewie, w chwili obecnej bardzo rzadkie ptaki. Obserwuje i bada je od lat: ostatnie ich ostoje to dolina Biebrzy i Tatrzański Park Narodowy.

Jestem z Warszawy, tu się urodziłem. Na początku mieszkałem na Ursynowie, potem na Saskiej Kępie. Jestem przyrodnikiem i muzykiem. Przez to, że jestem z Warszawy, dzika przyroda wydawała mi się czymś egzotycznym - rozpoczyna swoją opowieść Michał Adamowicz.

Ptakami zainteresował się już jako dziecko, gdy miał mniej więcej pięć lat. - Moim pierwszym marzeniem było zobaczyć kruka, dlatego że okazało się, że te czarne ptaki, które latają po Warszawie, to wcale nie są kruki. Zobaczyłem go dopiero po paru latach, na polanie Głodówka w Tatrach - opowiada bohater reportażu.

To ojciec był tym, który opowiadał mu o legendarnych przełęczach, graniach, szczytach. Uczył obserwowania przyrody. A potem pojawił się cietrzew. I Tatry na początku przedwiośnia, przed świtem, poza szlakiem...

Przyroda kocha ciszę i spokój

Pierwszy wyjazd badawczy pana Michała zbiegł się w czasie z wybuchem pandemii. W styczniu zrobił kurs lawinowy i zaraz potem Tatrzański Park Narodowy został zamknięty. Bał się, że przepadnie cała wiosna, a to najważniejszy czas z punktu widzenia ornitologa, jedyny, kiedy pokazują się cietrzewie. Ale udało się. Dostał pozwolenie i poszedł w góry.

Jako badacz przyrody ma nieustannie wrażenie, że wszystko, co ważne, dzieje się w terenie wtedy, gdy nas tam nie ma. Bo przyroda kocha ciszę i spokój...


Posłuchaj

33:09
Reportaż Urszuli Żółtowskiej "Kiedy na ziemi mamy śnieg" (Trójka/reportaż)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł reportażu: "Kiedy na ziemi mamy śnieg"
Autorka reportażu: 
Urszula Żółtowska
Data emisji:
5.12.2023
Godzina emisji: 
22.18

pr/kc

Polecane