"Lex wiatrak". Poseł PSL: są błędy w tej ustawie i będziemy ją poprawiać

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- Zapowiadaliśmy, że w pierwszych stu dniach podejmiemy temat energetyki wiatrowej. Teraz mamy możliwość tylko projektów poselskich. Projekt dot. wiatraków spotkał się z błędnymi zarzutami - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Czesław Mroczek z Platformy Obywatelskiej. W "Śniadaniu w Trójce" politycy rozmawiali m.in. o tzw. "lex wiatrak".

Grupa posłów Polski 2050-TD i KO 28 listopada wniosła do Sejmu projekt nowelizacji ustawy dot. wsparcia odbiorców energii, przedłużający zamrożenie cen energii do 30 czerwca 2024 r., który zawiera także przepisy liberalizujące stawianie farm wiatrowych i wiatraków w Polsce.

Projekt ma umożliwić budowę cichych wiatraków w odległości od 300 m od zabudowań. Autorzy projektu zaproponowali też rozszerzenie katalogu inwestycji strategicznych o elektrownie wiatrowe, co oznacza, że nie trzeba będzie analizować zgodności ich lokalizacji z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Afera wiatrakowa

Do kontrowersji związanych z proponowaną zmianą przepisów odnieśli się w Programie 3 Polskiego Radia politycy. Krzysztof Gawkowski z Lewicy powiedział, że przepisy dotyczące niższych cen energii powinny odnosić się do OZE. - Ceny energii i dopłaty powinny być związane z myśleniem o tym jak powinien być zbudowany mix energetyczny. Musimy rozbudowywać zieloną energię - powiedział.

- W Sejmie obowiązuje ścieżka legislacyjna. Złożony został projekt, wykryto błędy, one zostaną wyeliminowane i ustawa wejdzie w życie - dodał.

Otwarcie o błędach w tej ustawie mówiła także Bożena Żelazowska z PSL. - Są błędy w tej ustawie i będziemy ją poprawiać. Będziemy to robić w dialogu z organizacjami pozarządowymi i mieszkańcami - powiedziała.

Zdaniem Czesława Mroczka z KO ustawa jest niesłusznie atakowana. - Zapowiadaliśmy, że w pierwszych stu dniach podejmiemy temat energetyki wiatrowej. Teraz mamy możliwość tylko projektów poselskich. Projekt dot. wiatraków spotkał się z błędnymi zarzutami - ocenił.

Dobro rolników

Radosław Fogiel z PiS odniósł się m.in. do zarzutów dotyczących tego, że ataki na tą ustawę realizowane i napędzane są przez jego partię. - Pierwszym podmiotem, który podniósł zapisy tej ustawy była fundacja Barta Staszewskiego, działacza LGBT. Jakiekolwiek sugestie, że jest to atak PiS na waszą ustawę, pada - zaznaczył.

Janusz Kowalski zwrócił uwagę na to, że polscy rolnicy skorzystają najbardziej z innych OZE. - Kiedy 13 lipca podejmowaliśmy decyzję o biogazowniach rolniczych, to 448 posłów zagłosowało za i nikt nie był przeciw. Dlatego, że ustawę konsultowaliśmy z wieloma organizacjami i nie było żadnych wrzutek - powiedział.

- Energii z wiatraków mamy 23 proc. a energii z biomasy, która jest korzystna dla polskiej wsi i rolników mamy 1,5 proc. Energia z wiatraków nie jest tania, bo jej koszt jest gigantyczny - dodał.

Posłuchaj

52:26
Politycy m.in. o lex wiatrak (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja: Śniadanie w Trójce
ProwadzącyBeata Michniewicz
Goście: Łukasz Rzepecki (Kancelaria Prezydenta), Radosław Fogiel (Prawo i Sprawiedliwość), Czesław Mroczek (Koalicja Obywatelska), Janusz Kowalski (wiceminister rolnictwa), Bożena Żelazowska (PSL, Trzecia Droga), Krzysztof Gawkowski (Nowa Lewica) 
Data emisji: 02.12.2023
Godzina emisji: 9.05

dz

Polecane