Pałac w Czerniejewie – pamiątka po rodzinach Lipskich i Skórzewskich

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pałac w Czerniejewie – pamiątka po rodzinach Lipskich i Skórzewskich
Pałac w Czerniejewie to jedna z najcenniejszych klasycystycznych rezydencji w Wielkopolsce.Foto: PAP/Szymon Mucha

Wspaniałe wnętrza z pięknymi malowidłami, a do tego imponujący park w stylu angielskim – pałac w Czerniejewie należy do najcenniejszych klasycystycznych rezydencji w Wielkopolsce.

  • Czerniejewo położone jest w Wielkopolsce, na południowy zachód od Gniezna.
  • Najważniejszym zabytkiem miasteczka jest okazałe założenie pałacowo-parkowe, które swój splendor zawdzięcza przede wszystkim rodzinom Lipskich i Skórzewskich.
  • Pałac nie uległ zniszczeniu w trakcie II wojny światowej, dzięki czemu dziś możemy go podziwiać w stanie zbliżonym do tego z czasów jego świetności.

Najstarsze potwierdzone informacje o Czerniejewie pochodzą z lat osiemdziesiątych XIII wieku. Początkowo była to własność królewska. W kolejnych stuleciach miejscowość przechodziła z rąk do rąk, aż w końcu, w XVIII wieku przejęła ją rodzina Lipskich. Za jej czasów powstała tu piękna siedziba szlachecka, wybudowana w miejscu zamku zniszczonego w 1665 roku.

W latach siedemdziesiątych XVIII stulecia Jan Lipski postanowił utworzyć w Czerniejewie założenie pałacowe w stylu późnobarokowym. Dwukondygnacyjny budynek pałacu zwrócony był fasadą w stronę południową, a po jego bokach znajdowały się trójosiowe ryzality. Zbudowano także dwie oficyny boczne.

Pałac przechodzi w ręce Skórzewskich

Po śmierci Jana Lipskiego jego dobra odziedziczył syn Józef, a potem córka Marianna, która wyszła za mąż za Rajmunda Skórzewskiego. W ten sposób w połowie lat dwudziestych XIX wieku Czerniejewo w formie posagu trafiło w posiadanie rodziny Skórzewskich, która utrzymała je aż do początku II wojny światowej.

Za czasów tego rodu zdecydowanie wypiękniał zarówno sam pałac, jak i jego otoczenie. W budynku umieszczono m.in. bogate zbiory rodzinne i okazałą bibliotekę, natomiast okoliczny park został przekształcony w stylu angielskim. Na początku XX wieku miały miejsce prace budowlane, których efektem było pojawienie się bocznych oficyn, połączonych łącznikami z głównym pałacem. Samą rezydencję powiększono też od strony wschodniej. 

Powojenne losy Czerniejewa

W czasie II wojny światowej pałac w Czerniejewie był zajęty przez Niemców, którzy w ostatnich miesiącach działań wojennych wywieźli najcenniejsze elementy wyposażenia. Potem budowla przeszła na własność skarbu państwa i została przeznaczona na dom dziecka. W latach siedemdziesiątych uległa zniszczeniu poprzez liczne zaniedbania. Na szczęście została wyremontowana, dzięki czemu dziś możemy ją podziwiać w pełnej okazałości.


Posłuchaj

3:31
Pałac w Czerniejewie – pamiątka po rodzinach Lipskich i Skórzewskich (Trójka po królewsku)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 29.11.2023
Godzina emisji: 10.46

kc/mo

Polecane