Oganeson – pierwiastek, który może istnieć na asteroidach i na Księżycu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Oganeson – pierwiastek, który może istnieć na asteroidach i na Księżycu
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Według nowego modelu możliwe jest istnienie nieznanego dotąd, niezwykle ciężkiego i stabilnego pierwiastka. Jak przekonują naukowcy, może on występować w kosmosie, m.in. na asteroidach. Teraz chce go poszukiwać polska firma. Jakie właściwości ma oganeson? 

  • Zespół prof. Johanna Rafelskiego z University of Arizona opisał matematyczny model, który przewiduje istnienie wyjątkowo ciężkiego i stabilnego pierwiastka o jądrze atomowym składającym się aż ze 164 protonów.
  • Jak dotąd fizykom udało się zaobserwować istnienie pierwiastka z jądrem zawierającym najwyżej 118 protonów.
  • Niektórzy uważają, że opisany w modelu pierwiastek może powstawać w kosmosie w ekstremalnych zdarzeniach, np. w czasie kolizji gwiazd.
  • Może się okazać, że pierwiastek jest obecny w niektórych asteroidach. Polska firma chce zająć się jego odszukiwaniem. 

Pierwiastek o nazwie oganeson nie istnieje w naturze. Rozpada się po czasie około 1 milisekundy, a jego pojedyncze atomy udało się wytworzyć jedynie w laboratorium. Im więcej naładowanych dodatnio protonów znajduje się w jądrze, tym silniej się odpychają i tym łatwiej jądro takie rozpada się na mniejsze części.

Oganeson 

– Naukowcy od dawna podejrzewali, że pierwiastki zawierające ok. 164 protonów mogą mieć relatywnie długi czas życia albo nawet być stabilne. Mówi się o wyspie stabilności, gdzie przyciągające siły jądrowe są wystarczająco mocne, aby zrównoważyć elektromagnetyczne odpychanie – tłumaczy profesor Rafelski. Niektórzy uważają, że opisany w modelu pierwiastek może powstawać w kosmosie, w ekstremalnych zdarzeniach, np. w czasie kolizji gwiazd.

Czytaj także:

Pierwiastek obecny w asteroidach

Być może jednak nadal pierwiastek ten jest obecny w niektórych asteroidach. Badania profesora Rafelskiego wskazały też na inne superciężkie asteroidy, które mogłyby kryć wyjątkowo ciężkie pierwiastki.

Jedna z polskich firm chce zająć się poszukiwaniem tego pierwiastka na Księżycu. Według wizji firmy, w badaniach mieliby wziąć udział polscy naukowcy z różnych ośrodków. - To, co chcemy zrobić, to zebrać grupę uczonych, którzy przewidzą własności pierwiastka 164, aby powiedzieć nam, jak zbudować urządzenie do jego poszukiwania. W następnym kroku chcemy zbudować takie urządzenie i je opatentować. A w kolejnym kroku, jeśli uda się pozyskać fundusze, to chcemy wysłać misję - wyjaśnił doktor Adam Zwierzyński, współzałożyciel przedsiębiorstwa.

PAP/IAR/zch/kc

Polecane