Tramwaje bez szyn – czy to przyszłość miejskiej komunikacji?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Tramwaje bez szyn – czy to przyszłość miejskiej komunikacji?
Melbourne ma największą na świecie sieć tramwajową, ale to Striling jako pierwsze miasto w Australii może się pochwalić bezszynowym tramwajem.Foto: Shutterstock/jamesteohart

Każde dziecko wie, że tramwaj jest rodzajem pojazdu szynowego. Ta definicja może odejść do lamusa – w Chinach i Australii jeżdżą już bowiem tramwaje nie wymagające szyn.

  • Pierwszą poza Chinami trasę tramwaju bez szyn uruchomiono w mieście Stirling, nieopodal stolicy Australii Zachodniej, Perth.
  • Bezszynowy tramwaj jeździ 7-kilometrową trasą ze stacji kolejowej Glendalough do plaży Scarborough.
  • Australia może się też pochwalić miastem z najdłuższą siecią linii tramwajowych na świecie – znajduje się ona w Melbourne.

Tramwaje jako środek miejskiego transportu wracają ostatnio do łask – tyle, że nie są już tymi pojazdami, co kiedyś. W Stirling na przedmieściach australijskiego Perth uruchomiono właśnie pierwszą poza Chinami trasę tramwaju bez szyn. Gwoli ścisłości należy dodać, że jeżdżący nią pojazd został wyprodukowany właśnie w Państwie Środka.

30-metrowy tramwaj porusza się na gumowych oponach po wydzielonym korytarzu drogowym, oddzielonym od pozostałego ruchu miejskiego. Nie wymaga sieci trakcyjnej, a do celu prowadzą go zamontowane w drodze sensory. Jest w pełni elektryczny, a swoje akumulatory doładowuje indukcyjnie na wybranych przystankach oraz na krańcach trasy. Liczy ona 7 kilometrów i łączy stację kolejową Glendalough z popularną plażą Scarborough.

Tramwaj przyszłości jako atrakcja turystyczna

– Tramwaj bez szyn ma przyszłość, jeśli chodzi o szybki rozwiązywanie problemów komunikacyjnych – uważa burmistrz Stirling Mark Irwin. – Jesteśmy w krytycznym momencie, nie da się już bardziej rozbudowywać dróg w rejonie plaży. Tramwaj bez szyn, któremu oddajemy jeden pas ruchu, pozwala dotrzeć tam większej liczbie turystów.

Władze miasta liczą na to, że tramwaj bez szyn stanie się atrakcją turystyczną, która wśród fanów transportu miejskiego będzie mogła rywalizować z największą na świecie siecią tramwajową, która znajduje się w Melbourne.  

Posłuchaj

2:52
Tramwaje bez szyn – czy to przyszłość miejskiej komunikacji?
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Trójkowy punkt techniczny
Prowadzi: Paweł Turski
Data emisji: 27.11.2023
Godzina emisji: 11.41

kc/pr

Polecane