Pałac w Mysłakowicach – XIX-wieczna siedziba rodziny królewskiej
2023-11-16, 12:11 | aktualizacja 2023-11-16, 12:11
Mysłakowice to wieś położona w województwie dolnośląskim, w Kotlinie Jeleniogórskiej. Z tą okolicą jest związanych wiele znanych nazwisk i najważniejszych postaci XIX-wiecznej Europy. Losy części z nich są związane z mysłakowickim pałacem, który do niedawna pełnił funkcję budynku szkoły.
- Pierwsze wzmianki o Mysłakowicach pochodzą z XIV wieku. Tamtejszy pałac powstał trzy stulecia później.
- W XIX wieku założenie zostało rozbudowane za sprawą władcy Prus Fryderyka Wilhelma III. Obiekt był wtedy rezydencją rodziny królewskiej.
- Od połowy XX wieku w pałacu mieściła się szkoła; od niedawna natomiast pałac jest wystawiony na sprzedaż.
Kiedy powstał pałac w Mysłakowicach?
Najstarsze znane nam dokumenty historyczne wspominające o Mysłakowicach pochodzą z początków XIV wieku. Jak to w tych czasach bywało, zmieniała ona często właścicieli. Wśród najważniejszych posiadaczy wsi można wymienić m.in. rodzinę Cedliców, w której rękach miejscowość znajdowała się przez ponad sto lat.
Pod koniec XVI wieku wszystkie części Mysłakowic trafiały stopniowo do rodu Reibnitzów. To oni wybudowali tam pierwszy pałac. Miało to miejsce w XVIII wieku. – W latach 50. tego samego stulecia został on przebudowany na życzenie Maksymiliana Reibnitza. Potem majątek był własnością Kottwitzów; ci z kolei niedługo potem sprzedali go rodzinie Richthofenów – opowiada Marek Gaworski.
Najczęściej czytane:
- Zamek w Malborku – dawna siedziba zakonu krzyżackiego
- Ryn – zamek, w którym komturem był Konrad Wallenrod
Mysłakowice: siedziba pruskiej rodziny królewskiej
Na początku XIX wieku właścicielem wsi został August Neidhardt von Gneisenau. Jemu miejscowość zawdzięcza swój rozwój oraz przebudowę pałacu. – Hrabia zakochał się w okolicach i postanowił spędzić tu resztę swojego życia. Niedługo po zakupie wsi przystąpił do rozbudowy starego pałacu. Dobudowano wówczas piętro i zbudowano okazałą werandę. W dwuspadowym dachu powstała z kolei latarnia, z której rozciągał się piękny widok na Karkonosze – wyjaśnia autor książek i przewodników.
Rewolucję w rozbudowie pałacu zapoczątkował jednak władca Prus, Fryderyk Wilhelm III. Jego rodzina zakupiła obiekt w latach 30. XIX wieku; do pracy na rzecz zmiany wyglądu założenia zaangażowano znanego architekta, Fryderyka Schinkla.
– Pałac powstawał w dwóch etapach: najpierw w latach 30. XIX wieku, a potem w latach 1840–1844, gdy był własnością kolejnego władcy, Fryderyka Wilhelma IV – opowiada Marek Gaworski. – W połowie lat 30. rozpoczęto prace przy kształtowaniu założenia ogrodowo-parkowego. W ciągu kolejnych lat stanęło wiele licznych budowli, a przede wszystkim brama nad stawem, którą wykonano z najprawdziwszych szczęk wieloryba.
Powojenne losy pałacu w Mysłakowicach
Po zakończeniu II wojny światowej pałac został zajęty przez Rosjan, a następnie przekazany Polsce. Pod koniec lat 40. XX wieku znajdowała się tu siedziba dyrekcji Państwowego Monopolu Spirytusowego. Po przeprowadzonym parę lat później remoncie obiekt przekazano na cele szkolne. – Obecnie, po wybudowaniu dla uczniów nowego budynku szkolnego, całe założenie jest wystawione przez gminę na sprzedaż – mówi Marek Gaworski.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 16.11.2023
Godzina emisji: 10.45
qch