"Śniadanie w Trójce". Politycy o podpisanej umowie koalicyjnej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Śniadanie w Trójce". Politycy o podpisanej umowie koalicyjnej
"Śniadanie w Trójce" w Święto NiepodległościFoto: Polskie Radio

Gośćmi Śniadania w Trójce byli Władysław Teofil Bartoszewski (Koalicja Polska), Adam Bielan (Partia Republikańska), Radosław Fogiel (PiS), Marek Jakubiak (Kukiz'15), Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska), Paulina Piechna-Więckiewicz (Nowa Lewica). Politycy rozmawiali między innymi o podpisanej w piątek umowie koalicyjnej. 

Umowa koalicyjna liczy 13 stron. Zapisano w niej między innymi, że kandydatem na marszałka Sejmu do listopada 2025 jest lider ugrupowania Polska 2050 Szymon Hołownia. W kolejnych dwóch latach funkcję tę, zgodnie z zapisami umowy, ma pełnić Włodzimierz CzarzastyW dokumencie liderzy Koalicji Obywatelskiej, PSL, Polski 2050 i Lewicy zobowiązali się między innymi do współpracy na rzecz szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Dokument określa też kwestie dotyczące edukacji, opieki zdrowotnej, praw kobiet, ochrony klimatu. Jest w nim też mowa o gospodarce, finansach publicznych, rolnictwie, utrzymaniu dotychczasowych programów społecznych.

"Przed nami wielkie zobowiązanie"

Do umowy koalicyjnej odnieśli się goście Śniadania w Trójce. Jak wskazała Paulina Piechna-Więckiewicz (Nowa Lewica), "jest rozsądek, rozwaga, ale przede wszystkim nadzieja tych wszystkich, którzy głosowali na partie skupione w pakcie senackim, na partie opozycyjne". - Przed nami wielkie zobowiązanie wobec wyborców - oceniła. 

- Pewnych kwestii nie ma w umowie koalicyjnej i jest to związane z tym, że różnimy się i będziemy się różnić. Ta umowa ma jednak przede wszystkim łączyć, a nie dzielić. To, że się różnimy jest oczywiste, tak wygląda demokracja - podkreśliła.

Radosław Fogiel (PiS) ocenił, że "ta umowa ma charakter publicystyczny, to jest eseistyka. Brak konkretów, punkty zapisane są na około".

- Wyroku TK nie można unieważnić i to jest właśnie mydlenie oczu tym wyborcom, dla których to jest sprawa ważna - wskazał.

Marek Jakubiak z Kukiz'15 powiedział natomiast, że "Trybunał Konstytucyjny wydaje orzeczenia ostateczne, niepodlegające żadnym dyskusjom".

- Próba czy usiłowanie zmiany tychże orzeczeń jest tylko PR-em. Aż mi się wierzyć nie chce, że ktoś ustawą będzie orzeczenia trybunału zmieniał - zaznaczył odnosząc się do kwestii aborcji. 

Najczęściej czytane

"My wprowadzamy zasady"

Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska) wskazał, że "kiedy wcześniej ktoś zawarł oficjalnie umowę koalicyjną? Powiedział, co będziemy robić, wprowadził zasadę transparencji?".

- My wprowadzamy zasady. Tak teraz będzie w Polsce. Będzie koalicja, będzie umowa koalicyjna i będzie powiedziane co jest wspólne, co obiecujemy - dodał.

Adam Bielan z Partii Republikańskiej ocenił, że "te dokumenty to jest pełne wodolejstwo". - Nie ma tam żadnych konkretów. PO ogłosiła przed wyborami 100 konkretów. Ile z nich znajduje się w umowie? Dwa? Trzy? To jest bardzo niewielki odsetek - wskazał.

Dodał, że "unieważnienie wyroku TK to jest wprost łamie konstytucji i to dziś zapowiadają przedstawiciele opozycji". 

Referendum ws. aborcji?

Władysław Teofil Bartoszewski (Koalicja Polska), powiedział natomiast, że "Trzecia Droga mówiła od początku jasno, że my jesteśmy za tym, żeby w sprawie aborcji zrobić referendum, a przed tym czasem przywrócić kompromis aborcyjny, który istniał przez parędziesiąt lat"

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

53:12
Politycy o umowie koalicyjnej (Trójka/Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja: Śniadanie w Trójce

ProwadzącyBeata Michniewicz

Goście: Władysław Teofil Bartoszewski (Koalicja Polska), Adam Bielan (Partia Republikańska), Radosław Fogiel (PiS), Marek Jakubiak (Kukiz'15), Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska), Paulina Piechna-Więckiewicz (Nowa Lewica)

Data emisji: 11.11.2023

Godzina emisji: 9.05


jb

Polecane