"Śniadanie w Trójce". Politycy o podpisanej umowie koalicyjnej
2023-11-11, 10:11 | aktualizacja 2023-11-11, 11:11
Gośćmi Śniadania w Trójce byli Władysław Teofil Bartoszewski (Koalicja Polska), Adam Bielan (Partia Republikańska), Radosław Fogiel (PiS), Marek Jakubiak (Kukiz'15), Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska), Paulina Piechna-Więckiewicz (Nowa Lewica). Politycy rozmawiali między innymi o podpisanej w piątek umowie koalicyjnej.
Umowa koalicyjna liczy 13 stron. Zapisano w niej między innymi, że kandydatem na marszałka Sejmu do listopada 2025 jest lider ugrupowania Polska 2050 Szymon Hołownia. W kolejnych dwóch latach funkcję tę, zgodnie z zapisami umowy, ma pełnić Włodzimierz Czarzasty. W dokumencie liderzy Koalicji Obywatelskiej, PSL, Polski 2050 i Lewicy zobowiązali się między innymi do współpracy na rzecz szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Dokument określa też kwestie dotyczące edukacji, opieki zdrowotnej, praw kobiet, ochrony klimatu. Jest w nim też mowa o gospodarce, finansach publicznych, rolnictwie, utrzymaniu dotychczasowych programów społecznych.
"Przed nami wielkie zobowiązanie"
Do umowy koalicyjnej odnieśli się goście Śniadania w Trójce. Jak wskazała Paulina Piechna-Więckiewicz (Nowa Lewica), "jest rozsądek, rozwaga, ale przede wszystkim nadzieja tych wszystkich, którzy głosowali na partie skupione w pakcie senackim, na partie opozycyjne". - Przed nami wielkie zobowiązanie wobec wyborców - oceniła.
- Pewnych kwestii nie ma w umowie koalicyjnej i jest to związane z tym, że różnimy się i będziemy się różnić. Ta umowa ma jednak przede wszystkim łączyć, a nie dzielić. To, że się różnimy jest oczywiste, tak wygląda demokracja - podkreśliła.
Radosław Fogiel (PiS) ocenił, że "ta umowa ma charakter publicystyczny, to jest eseistyka. Brak konkretów, punkty zapisane są na około".
- Wyroku TK nie można unieważnić i to jest właśnie mydlenie oczu tym wyborcom, dla których to jest sprawa ważna - wskazał.
Marek Jakubiak z Kukiz'15 powiedział natomiast, że "Trybunał Konstytucyjny wydaje orzeczenia ostateczne, niepodlegające żadnym dyskusjom".
- Próba czy usiłowanie zmiany tychże orzeczeń jest tylko PR-em. Aż mi się wierzyć nie chce, że ktoś ustawą będzie orzeczenia trybunału zmieniał - zaznaczył odnosząc się do kwestii aborcji.
- KO, PSL, Lewica i Polska 2050 podpisały umowę koalicyjną. Znamy kandydatów na marszałków Sejmu i wicepremierów
- "Rotacja i likwidacja to jej główne założenia". Mariusz Błaszczak o umowie koalicyjnej
- Umowa koalicyjna bez partii Razem. Jan Śpiewak: droga do tego, żeby Lewica wypadła z polityki
"My wprowadzamy zasady"
Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska) wskazał, że "kiedy wcześniej ktoś zawarł oficjalnie umowę koalicyjną? Powiedział, co będziemy robić, wprowadził zasadę transparencji?".
- My wprowadzamy zasady. Tak teraz będzie w Polsce. Będzie koalicja, będzie umowa koalicyjna i będzie powiedziane co jest wspólne, co obiecujemy - dodał.
Adam Bielan z Partii Republikańskiej ocenił, że "te dokumenty to jest pełne wodolejstwo". - Nie ma tam żadnych konkretów. PO ogłosiła przed wyborami 100 konkretów. Ile z nich znajduje się w umowie? Dwa? Trzy? To jest bardzo niewielki odsetek - wskazał.
Dodał, że "unieważnienie wyroku TK to jest wprost łamie konstytucji i to dziś zapowiadają przedstawiciele opozycji".
Referendum ws. aborcji?
Władysław Teofil Bartoszewski (Koalicja Polska), powiedział natomiast, że "Trzecia Droga mówiła od początku jasno, że my jesteśmy za tym, żeby w sprawie aborcji zrobić referendum, a przed tym czasem przywrócić kompromis aborcyjny, który istniał przez parędziesiąt lat".
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
***
Audycja: Śniadanie w Trójce
Prowadzący: Beata Michniewicz
Goście: Władysław Teofil Bartoszewski (Koalicja Polska), Adam Bielan (Partia Republikańska), Radosław Fogiel (PiS), Marek Jakubiak (Kukiz'15), Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska), Paulina Piechna-Więckiewicz (Nowa Lewica)
Data emisji: 11.11.2023
Godzina emisji: 9.05
jb