Queen i jego "Jazz". 45 lat temu ukazała się płyta zespołu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Queen i jego "Jazz". 45 lat temu ukazała się płyta zespołu
Jazz" to siódmy album studyjny grupy Queen. Płyta ukazała się 10 listopada 1978 roku.Foto: Universal Music Polska/mat. prasowe

"Don't Stop Me Now", "Fat Bottomed Girls", "In Only Seven Days" czy "More of That Jazz" - to tylko niektóre z utworów, które znalazły się na płycie "Jazz". Siódmy studyjny krążek grupy Queen ukazał się dokładnie 45 lat temu - 10 listopada 1978 roku. 

  • "Jazz" to siódmy album studyjny grupy Queen. Płyta ukazała się 10 listopada 1978 roku.
  • Okładkę albumu, zaprojektowaną przez Roya Thomasa Bakera, zasugerował Roger Taylor, który wcześniej widział podobny projekt namalowany na murze berlińskim.
  • Różnorodność stylów muzycznych utworów z płyty była na przemian chwalona i krytykowana. Ostatecznie album osiągnął drugie miejsce wśród brytyjskich albumów i szóste miejsce na liście "Billboardu".

Pierwsze nagrania na płytę powstały w 1978 roku. Zespół wziął udział w Montreux Jazz Festival, który zapewne zasugerował jego członkom tytuł albumu. Tam spotkali Davida Bowiego, pracującego pomiędzy trasami koncertowymi nad płytą "Lodger". Bowie przekonał ich do nagrywania w Montreux.

Don't Stop Me Now", "Bicycle Race" i znacznie więcej

Zanim zespół przeniósł się do Montreux, ukończył wstępne nagrania "Don't Stop Me Now", "Fat Bottomed Girls", "In Only Seven Days" i "More of That Jazz", a 31 maja muzycy wzięli udział w 18. etapie Tour de France. Wydarzenie zainspirowało Freddiego Mercury'ego do napisania głównego singla - "Bicycle Race".

Queen - Don't Stop Me Now (Official Video) / Queen Official

Najczęściej czytane

Freddie Mercury - charyzmatyczni lider i autor 

Freddie Mercury, jako jeden z najoryginalniejszych i najwybitniejszych artystów w historii muzyki rockowej, miał na koncie wiele przebojów. Połowę życia spędził w roli wokalisty formacji Queen. Był nie tylko wybitnym piosenkarzem i charyzmatycznym showmanem hipnotyzującym tłumy na koncertach, ale również twórcą dużej części repertuaru zespołu.

Muzyczne i prywatne życie Freddiego pełne było fascynujących faktów, o których opowiada specjalny serwis freddiemercury.polskieradio.pl, uruchomiony w 30. rocznicę śmierci artysty. Z lektury można się też dowiedzieć, kim był tajemniczy pan Larry Lurex i gdzie na niebie szukać asteroidy nazwanej imieniem i nazwiskiem Mercury'ego. Ozdobą serwisu są zdjęcia z różnych etapów kariery wokalisty oraz teledyski do jego utworów – tych solowych i tych nagranych wraz z zespołem.

***

zch

Polecane