" Nie jestem jakiś megasentymentalny...". Muniek Staszczyk skończył 60 lat!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
" Nie jestem jakiś megasentymentalny...". Muniek Staszczyk skończył 60 lat!
Muniek Staszczyk na Trójkowej scenie w 2019 roku. Jego album "Syn miasta" pokrył się wtedy platyną. Foto: Wojciech Kusiński/PR

Muzyk, wokalista, autor tekstów, lider zespołu T.Love - Muniek Staszczyk skończył 60 lat. "Nie jestem jakiś megasentymentalny" - mówił podczas jednej z rozmów w Polskim Radiu. Jak tworzył swoją muzyczną karierę? Co jeszcze ma w zanadrzu dla swoich fanów? 

  • Muniek Staszczyk (Zygmunt Marek Staszczyk) urodził się 5 listopada 1963 roku w Częstochowie.
  • Ukończył częstochowskie IV Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza oraz wydział polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
  • Pierwsze zespoły muzyczne stworzył jeszcze w czasach licealnych - Schoolboys, Opozycja, a następnie T.Love Alternative w 1982 roku. Cztery lata później zespół przyjął aktualnie znaną nazwę T.Love.
  • "Chłopaki nie płaczą", "Potrzebuję wczoraj", "King", "Nie, nie, nie", "Warszawa" -  to tylko niektóre z przebojów Muńka i grupy T.Love.

"Potrzebuję wczoraj", "King", "Nie, nie, nie"

– Zmotywowani przez nudę w trakcie stanu wojennego zaczęliśmy we czwórkę, w mieszkaniu jednego z naszych kolegów, Darka Zająca, który był później klawiszowcem. Wszyscy byliśmy mocno zainspirowani muzyką punkrockową, która wtedy była bardzo popularna. Był to zespół podziemny. Wszystko zaczęło się od występu w Jarocinie w 1983 roku. Ten występ dał nam taki wiatr w żagle! Nikt nas nie chciał wydawać, więc zaczęliśmy się wydawać sami. Oczywiście, nie była to popularność masowa, ale w małym nakładzie zaczęliśmy docierać do ludzi. Nie było z tego żadnych pieniędzy – wspominał Muniek Staszczyk w jednej z rozmów. 

Nie nie nie /T.LOVE

Po prostu T. Love

"Pele chce grać w T.Love, Gierek chce grać w T.Love, Boniek chce grać w T.Love, Bruce Lee chciał grać w T.Love…" – w tekście piosenki "T.Love" Muniek Staszczyk mocno popuścił wodze fantazji, co nie zmienia faktu, że skład dowodzonego przez niego zespołu przechodził wiele poważnych turbulencji.

Latem 1989 roku Staszczyk zawiesił działalność zespołu i wyjechał do Londynu w celach zarobkowych. Wrócił w grudniu, by wydać album zatytułowany "Pocisk miłości" z hitowym utworem "Warszawa". – Lata 80. to był czas zdobycia wiarygodności wśród publiczności. Jest to bardzo ważne, ponieważ tego się nie da kupić za żadne pieniądze. Lata 90. z kolei były okresem, gdy staliśmy się zespołem profesjonalnym i zaczęliśmy zarabiać jakieś małe pieniądze za muzykę. Był to początek popularności zespołu, która trwa do dzisiaj – opowiadał podczas rozmowy.


>>> W 2017 roku z okazji 55. urodzin Trójki w studiu im. Agnieszki Osieckiej wystąpił zespól T.Love [OGLĄDAJ] <<< 

Najczęściej czytane

Muzyczne recenzje i "Dzieci rewolucji"

W 1990 roku Muniek Staszczyk został redaktorem magazynu młodzieżowego "Atak". Dwa lata później wydał książkę wspomnieniową "Dzieci rewolucji", którą napisał na podstawie swojej pracy magisterskiej.  W połowie 1990 roku zdarzył mi się epizod dziennikarski. Mirek Pęczak przyszedł z propozycją, żebym prowadził dział muzyczny w nowym młodzieżowym piśmie. Pisałem recenzje, zaczęli mi płacić jakieś pieniądze. Wyszło kilka numerów robionych beznadziejnie  wspominał wokalista w książce "King!" Rafała Księżyka.

Warszawa/T.LOVE


"Chłopaki nie płaczą" i tour po USA 

W 1994 roku ukazała się koncertowa płyta "I Love You" a zespół wyjechał po raz pierwszy na koncerty do USA. Grupa wyjeżdżała tam kilkakrotnie. Z kolei za płytę "Luksus" muzycy otrzymali Fryderyka 1995 w kategorii "Album roku – muzyka tradycji i źródeł".

W 1997 roku ukazał się kultowy album pt. "Chłopaki nie płaczą". Od 2003 roku zespół zaczął koncertować w całej Europie, czemu dał pierwszy koncert w Londynie.

T.Love - Chlopaki Nie Placza /T.LOVE


Muniek Staszczyk został uhonorowany przez III Program Polskiego Radia nagrodą Mateusz za "25 lat niezależności, niespożytej energii, młodzieńczego entuzjazmu, wierności sobie i swojej muzyce". Miało to miejsce w 2009 roku. Rok później muzyk wydał swój pierwszy solowy album, zatytułowany "Muniek". W 2011 roku wokalista został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a trzy lata później zwyciężył w częstochowskim plebiscycie "Ludzie Dwudziestolecia".

40 lat T.Love

W 2022 roku zespół T.Love świętował swoje czterdziestolecie. Z tej okazji muzycy wydali także płytę zatytułowaną "Hau! Hau!". Łącznie, do tego czasu, grupa wydała 13 albumów.

>>> O burzliwej historii T.Love przeczytasz w serwisie specjalnym Poslkiego Radia uruchomionym z okazji 40-lecia działalności grupy. W Radiu T.Love możesz natomiast usłyszeć wszystkie piosenki, jakie nagrał zespół w jego różnych wcieleniach <<< 

TLOVE__TT_1500x150.jpg


Nie tylko plany... 

   Oduczyłem się planować po wszystkim, co przeszedłem. Planów dalekosiężnych nie ma, ale w związku z tym, że "poszła" nam nowa płyta, stwierdziliśmy, że jeszcze jedną możemy zrobić. Ustaliliśmy, że od stycznia zaczynamy pracę nad nowym albumem, ale patrząc realistycznie ukaże się on wiosną w 2025 roku - ujawnił w rozmowie Muniek Staszczyk.

Aktualnie grupa T.Love jest w trakcie jesiennej trasy koncertowej po Polsce. Najbliższy koncert pod hasłem "60-tka Muńka!" zespół zagra w Krakowie.


*** 

IAR/PAP/polskieradio.pl/zch

Polecane