Wspominamy Marka Gaszyńskiego . "Niesamowity człowiek"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wspominamy Marka Gaszyńskiego . "Niesamowity człowiek"
Warszawa 1982. Dziennikarz muzyczny i prezenter Polskiego Radia, autor tekstów piosenek Marek GaszyńskiFoto: PAP/Maciej Belina Brzozowski

W dniu Wszystkich Świętych wspominaliśmy muzyków, których nie ma już z nami. W takim dniu nie może zabraknąć niezapomnianych piosenek Marka Gaszyńskiego, który przez lata związany był z Trójką, i którego audycje ukształtowały muzyczne gusta całych pokoleń słuchaczy.

Marek Gaszyński odszedł od nas w styczniu 2023 roku. Na jego pogrzebie syn Michał dziękował wszystkim, którzy przyszli na pożegnanie jego ojca. "Tata osiągnął wszystko, co było do osiągnięcia, zrobił wszystko, co dało się zrobić i odszedł spełniony" - mówił.

Marka Gaszyńskiego wspominał też piosenkarz Wojciech Gąssowski. Jak mówił, znali się prawie całe dorosłe życie. "Napisał dla mnie dwie piosenki, byliśmy bliskimi kolegami, była to kopalnia wiedzy o polskiej muzyce, niesamowity człowiek" - zaznaczał.

Marek Gaszyński – niezwykły radiowiec, autor legendarnych tekstów

– Marek Gaszyński to legendarny dziennikarz muzyczny, ale też autor tekstów, których napisał ponad 150 – mówił Michał Żołądkowski w programie "Trójka niezapomnianych…". W audycji mogliśmy posłuchać m.in. piosenki Czerwonych Gitar "Jesień idzie przez park".  Słowa do utwory są wspólnym dziełem Marka Gaszyńskiego i Bogdana Loebla, muzykę skomponował Krzysztof Klenczon. 

Czerwone Gitary - Jesień idzie przez park [Official Audio]/Polskie Nagrania

– To był wspaniały facet. Gość, którego będziemy pamiętali przez kolejne pokolenia. Dla tych poprzednich też był bardzo, bardzo ważną osobą. Poznałem go pierwszego dnia, gdy przyszedłem do Trójki, to był listopad 1977 roku. Marek Gaszyński był już wtedy gwiazdą. On był współorganizatorem pierwszego festiwalu w Opolu. Wspólnie z Wiktorem Pogranicznym, był autorem audycji dotyczącej muzyki młodzieżowej. To była półgodzinna audycja – opowiadał Paweł Sztompke, redaktor muzyczny radiowej Jedynki, wspominając powstanie programu "30 minut rytmu", który w 1958 roku zadebiutował w Rozgłośni Harcerskiej.

 – Miał sposób zjednywania sobie ludzi, był bardzo otwarty, Nie dzielił ludzi na pokolenia. Miał kumpli z bardzo różnych dziedzin sztuki i bardzo różnych wiekowo. To było niesamowite – mówił, Paweł Sztompke, wspominając zmarłego dziennikarza muzycznego i autora tekstów

Posłuchaj

2:34:22
Wielcy nieobecni muzycznego świata. Została z nami ich twórczość (Trójka niezapomnianych)
+
Dodaj do playlisty
+

 

"Sen o Warszawie" 

Marek Gaszyński był autorem tekstów popularnych piosenek, w tym przeboju "Sen o Warszawie" Czesława Niemena, znawcą historii polskiej muzyki rozrywkowej, krytykiem muzycznym, a także autorem książek poświęconych muzyce rozrywkowej. Napisał około 150 tekstów piosenek, niezwykle popularnych w latach 60., 70. i 80. ubiegłego wieku. Wiele z nich stało się pamiętanymi do dziś przebojami, jak "Nie zadzieraj nosa" Czerwonych Gitar, "Gdzie się podziały tamte prywatki" - szlagier Wojciecha Gąssowskiego oraz porywający song "Walcz o życie" rockowego zespołu Test. Był związany z radiową Trójką do 1981 roku, później przez kolejne 10 lat należał do zespołu Programu Drugiego Polskiego Radia, a od 1991 roku przeszedł do radiowej Jedynki. W Polskim Radiu poprowadził kilka tysięcy audycji. Wśród nich były cyklicznie ukazujące się: "Piosenki, jakich nie było", "W to mi graj", "Klub Stereo", "Muzyczne biografie". Pojawiał się także w pasmach: "Zapraszamy do Trójki", "Muzyczna poczta UKF", "Wieczór płytowy", "Wieczór z Jedynką", "Muzyka nocą" czy "Nocne spotkania". 

Metallica - Sen O Warszawie [Czesław Niemen cover] [Live] - 8.21.19 - PGE Narodowy - Warsaw, Poland/Erynn Halvorson

Marek Gaszyński jest laureatem Złotego Mikrofonu Polskiego Radia. W 2015 roku - za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju Polskiego Radia - otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Pięć lat później odznaczono go Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

"Człowiek do wszystkiego" - reportaż Jakuba Tarki o Marku Gaszyńskim/Polskie Radio

Przeczytaj także:

Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

1 listopada Kościół Rzymskokatolicki obchodzi dzień Wszystkich Świętych. Początkowo święto było obchodzone corocznie 13 maja ku czci wszystkich męczenników za wiarę chrześcijańską. W 731 roku papież Grzegorz III wyznaczył nowy termin tego święta. Przyczyna zmiany była niezwykle pragmatyczna. Wczesnośredniowieczni mieszkańcy Rzymu mieli problemy z wykarmieniem tysięcy pielgrzymów przybywających do Wiecznego Miasta na przednówku, czyli w okresie, kiedy kończyły się zapasy żywności z poprzedniego roku, a do pierwszych letnich zbiorów było jeszcze daleko. 

W polskiej tradycji zarówno 1, jak i 2 listopada, kiedy obchodzimy Dzień Zaduszny, czyli wspomnienie wszystkich zmarłych to czas pamięci nie tylko o bliskich zmarłych, ale także dzień pamięci narodowej. Symbol pamięci – znicze – płoną nie tylko na grobach członków rodziny. Świeczki i bukiety pojawiają się na mogiłach powstańczych, grobach poległych we wszystkich wojnach, osób zasłużonych dla Polski oraz pod kapliczkami. Pięknym zwyczajem jest zapalanie zniczy na bezimiennych, opuszczonych grobach. 


PAP/Art Service PAP/Art Service

Dziady i tradycje przedchrześcijańskie

Określenie "dziady" pochodzi od prasłowiańskiego "dědъ", czyli "ojciec ojca, ojciec matki" [stąd obecnie "dziadek" – red.], "nobliwy, mądry starzec". To słowo mogło oznaczać jednak także "domowego bożka", "czarta" czy wręcz "diabła". Obrzęd dziadów był obchodzony kilka razy w roku, a najważniejsze były obchody wiosenne (przełom kwietnia i maja) oraz jesienne (początek listopada), do których nawiązywał Adam Mickiewicz. Z czasem zwyczaj ten został przejęty i wchłonięty przez chrześcijaństwo. 

Sprzątanie grobów osób, które doświadczały bezdomności, osób bezimiennych i samotnych na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Malczewskiego w Sopocie. Akcja odbyła się inicjatywy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, for. PAP/Adam Warżawa Sprzątanie grobów osób, które doświadczały bezdomności, osób bezimiennych i samotnych na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Malczewskiego w Sopocie. Akcja odbyła się inicjatywy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, for. PAP/Adam Warżawa

Warto pamiętać, że w prawosławiu, ale nie tylko, do dzisiaj chodzi się na groby z pożywieniem. Dzisiaj jest to obrządek symboliczny, jednak kiedyś rozstawiano stoły, przy których ucztowano, częstowano się jedzeniem, pito alkohol. Cały czas jednak zmarli byli niejako obecni: nawiązywano do nich, wznoszono za nich toasty. – Duże znaczenie wśród potraw miały miód, mak, marchew, a więc produkty, które, jak się uważało, mają związek z duszami – wyjaśnia Małgorzata Jaszczuk. 

Cmentarz nocą - 1 Listopada, Dzień Wszystkich Świętych/Radio Białystok

***

Tytuł audycji: "Trójka niezapomnianych…"
Prowadzi: Michał Żołądkowski
Data emisji: 1.11.2023
Godzina emisji: 10.05-13.00

gs

Polecane