Maraton Chopinowski Polskiego Radia w Święto Niepodległości [WIDEO]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Maraton Chopinowski Polskiego Radia w Święto Niepodległości [WIDEO]
W studiu koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie trwa Maraton Chopinowski Polskiego RadiaFoto: Krzysztof Świeżak/Polskie Radio

Po ubiegłorocznym sukcesie Maratonu Chopinowskiego, który zgromadził rekordowo dużo słuchaczy Polskiego Radia Chopin, także w tym roku Polskie Radio postanowiło zorganizować to wyjątkowe wydarzenie. Z okazji Święta Niepodległości oraz 6. urodzin Polskiego Radia Chopin na żywo w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie przez ponad 27 godzin wystąpiło blisko sześćdziesięcioro pianistów. 

  • Maraton Chopinowski Polskiego Radia w Święto Niepodległości rozpoczął się w piątek 10 listopada o godz. 19.00, a zakończył 11 listopada po godz. 22.00.
  • Koncert był transmitowany na antenie Polskiego Radia Chopin oraz w formie streamingu video w mediach społecznościowych Polskiego Radia.
  • Wstęp na wydarzenie był bezpłatny.

Przez ponad 26 godzin w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie rozbrzmiewała muzyka Chopina.

Maraton Chopinowski 2023 | CZĘŚĆ I/YouTube/Polskie Radio

– Formuła tegorocznego Maratonu Chopinowskiego nie będzie repliką wydarzenia sprzed roku i w kilku istotnych punktach – poza oczywistą zmianą garnituru wykonawców – zostanie zmodyfikowana. Dzieła Chopina wykonywane będą tym razem w odwróconej chronologii, od ostatniego opusu dojrzałego mistrza, jakim jest Sonata wiolonczelowa, po młodzieńcze Rondo op. 1 napisane przez kilkunastoletniego geniusza. Takie rozwiązanie pozwoli zupełnie inaczej ująć fenomen bezprecedensowego dla światowej muzyki artystycznego rozwoju Chopina: jego biografię twórczą, przybliżaną słuchaczom w krótkich przerwach pomiędzy poszczególnymi utworami przez dziennikarzy Polskiego Radia Chopin i radiowej Jedynki, poznawać będziemy, począwszy od dramatycznych i mrocznych dni ostatnich aż po pierwsze, tchnące młodzieńczym optymizmem lata nauki w liceum – zapewniał Marcin Gmys, dyrektor Polskiego Radia Chopin.

Maraton Chopinowski Polskiego Radia w Święto Niepodległości rozpoczął się 10 listopada o godz. 19.00, a zakończył 11 listopada po godz. 22.00. Do udziału w wydarzeniu zaproszonych zostało blisko sześćdziesięcioro uznanych, jak i tych najbardziej obiecujących, młodych muzyków. Większość wykonawców wywodzić się będzie w tym roku z Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

Na estradzie pojawili się m.in. tacy artyści, jak nestor pomorskich wirtuozów prof. Bogdan Czapiewski, który o godzinie 19.00 rozpoczął maraton krótkim recitalem, natomiast pod koniec wydarzenia pieśni Chopina zaprezentowali wybitni gdańscy śpiewacy operowi: Anna Fabrello, Ewa Marciniec, Krzysztof Bobrzecki i rektor gdańskiej Akademii Muzycznej, światowej sławy tenor – Ryszard Minkiewicz.

Poza przeważnie bardzo młodymi artystami z Gdańska wystąpili tak uznani artyści, jak Janusz Olejniczak, Joanna Ławrynowicz czy jazzman Filip Wojciechowski.

Duchowym patronem Maratonu Chopinowskiego był natomiast bezapelacyjny zwycięzca Konkursu Chopinowskiego z 2005 roku Rafał Blechacz, który w południe 11 listopada, po odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego, wykonał jedno „wielkoformatowe” arcydzieło Chopina i wygłosi przesłanie adresowane do wszystkich stacjonarnych i wirtualnych uczestników Maratonu Chopinowskiego.

Pomiędzy poszczególnymi opusami prezentowane były wizytówki video wszystkich wykonawców, a wszystkie kompozycje stanowiące kwintesencję Chopinowskiej polskości – a więc mazurki i polonezy – poprzedzone zostały miniwykładami prof. Tomasza Nowaka, autora kultowej, wielokrotnie nagradzanej monografii "Taniec narodowy w polskim kanonie kultury".

Co niezwykle istotne, każdemu wykonaniu pojedynczego dzieła Chopina towarzyszyła stosowna animacja odpowiadającego mu ściśle obrazu autorstwa Jerzego Dudy-Gracza, pochodzącego z bezprecedensowego w skali świata cyklu malarskich ekfraz – wizualizacji wszystkich kompozycji polskiego romantyka.

Poetyka malarska Dudy-Gracza, świadomie nawiązująca do stylistyki Witolda Wojtkiewicza i Jacka Malczewskiego, zbudowała niepowtarzalny nastrój dla odbioru każdej z ponad dwustu kompozycji patrona anteny.

Podczas wydarzenia prezentowane byy także materiały video z rejestracjami rozmów z luminarzami polskiego życia muzycznego i prezentacjami najważniejszych książek poświęconych Chopinowi.

Warto dodać, że Polskie Radio Chopin, dokładnie 11 listopada o godz. 12.00 świętujące 6. rocznicę rozpoczęcia emisji, jest jedyną anteną radiową w polskiej przestrzeni publicznej, która przez 24 godziny na dobę nadaje muzykę klasyczną.


. .

Mat.promocyjne/id

Polecane