Maja Komorowska: nie ma przepisu na bycie dobrym aktorem

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Maja Komorowska: nie ma przepisu na bycie dobrym aktorem
Aktorka Maja Komorowska podczas koncertu Moniuszkowskiego "Drogi do niepodległej" w ramach Dni Kultury Polskiej, listopad 2022Foto: PAP/Valdemar Doveiko

– Oczywiście dużo można się nauczyć w szkole teatralnej, ale myślę, że to "coś", ta iskra boża, jak się dawniej mówiło, gdzieś musi w człowieku istnieć. Teraz wszystko zależy, z jakimi reżyserami się człowiek spotka. Myślę, że aktorów dobrych, zdolnych jest bardzo dużo. Miałam wielkie szczęście, że pracowałam z naprawdę wybitnymi reżyserami teatralnymi i filmowymi. Teraz do każdego filmu są castingi, moje życie tak się ułożyło, że nigdy ich nie miałam – mówi wybitna aktorka teatralna i filmowa, obecna na scenie od ponad pół wieku.

  • Maja Komorowska obsypana nagrodami. Czym są dla niej te wyróżnienia?
  • "»Dziełem Życia«" Mai Komorowskiej jest tak naprawdę jej życie. Czego uczy nas jej postawa?
  • Aktorka Zanussiego i Kieślowskiego, czyli najważniejsze role Mai Komorowskiej.

W ostatnim czasie Maja Komorowska otrzymała tytuł Doktora Honoris Causa od świętującej jubileusz 75-lecia Szkoły Filmowej w Łodzi, a także Nagrodę im. C. K. Norwida "Dzieło Życia". – Człowiek ma taką naturę, że nagrody cieszą, ale myślę, że trzeba szukać równowagi, bo zawsze w życiu jest tak i tak – mówi aktorka i dodaje, że to swojego rodzaju podsumowanie. – Kiedy nadawano mi Doktora Honoris Causa, to miałam takie poczucie, że oni zdążyli i dziękowałam im za wyobraźnię, bo inaczej jest jak się ma trzydzieści parę, czterdzieści parę, pięćdziesiąt parę, a inaczej jak jest później. To jest jakby, że ci, którzy wręczali mi tę nagrodę, dziękują za moje twórcze życie, a ja im dziękuję, że oni to zauważyli – przyznaje rozmówczyni Malwiny Kiepiel i Magdy Kuydowicz.

"Dzieło Życia" dla Mai Komorowskiej

Pod koniec września aktorkę uhonorowano nagrodą "Dzieło Życia"Przewodnicząca Kapituły nagrody, teatrolog Dorota Buchwald w laudacji wyjaśniła, że "w tym roku kapituła nie dyskutowała długo". – Kandydatka jest wyjątkowa. (...) Nauczycielka, pedagog zawodu, którego nie da się nauczyć. Zaangażowana w sprawy fundamentalne heroska trudu, aktywistka pracy społecznej u podstaw – przypomniała. – Romantyczka i pozytywistka w kruchym ciele. Nieustająca w pielgrzymowaniu na spotkania, rozmowy, koncerty do podwarszawskich Lasek – dodała. – W moim odczuciu, które zrodziło się w trakcie wieloletniego patrzenia na pracę i życie Mai Komorowskiej (...), "Dziełem Życia" Mai Komorowskiej jest tak naprawdę jej życie. Ona sama i to, w jaki sposób nauczyła się swoim życiem dzielić z nami. Dzielić się sobą, dawać siebie innym ludziom i sprawom – mówiła Dorota Buchwald

Dziękując za przyznanie nagrody Maja Komorowska przypomniała: "Winnie w »Szczęśliwych dniach«, którą gram 28 lat, powiedziałaby »brak słów«". – Myślę, że jest takie jedno słowo, pod którym ja się podpisuję (...), to jest to, że się staram i staram się już dość długo – mówiła. – W miarę upływu lat coraz bardziej dotyka nas brak i że tego braku nie można się pozbyć, ale trzeba go dopełniać. Dopełniać ten brak, bo czy nie dlatego tworzymy –  zauważyła laureatka, dodając, że "jest ostatnim świadkiem z Teatru 13 Rzędów w Opolu", bo "już nikt z jej kolegów nie żyje" – mówiła aktorka na gali. 

#WAntrakcie - Maja Komorowska/Trójka Program 3 Polskiego Radia

Maja Komorowska – aktorka Zanussiego, Wajdy i Kieślowskiego

Maja Komorowska to wybitna aktorka teatralna i filmowa. Urodziła się 23 grudnia 1937 roku w Warszawie. Ukończyła Wydział Lalkarski PWST w Krakowie. W tym samym mieście zadebiutowała w Teatrze Groteska. W latach 1961-68 była w zespole Teatru 13 Rzędów w Opolu, prowadzonego przez Jerzego Grotowskiego. Występowała też na scenach teatralnych m.in. Wrocławia (Teatry Laboratorium, Współczesny, Polski) i Warszawy (Teatr Współczesny). Była wykładowczynią Akademii Teatralnej w Warszawie. 

 Czytaj także:

Od lat 60. Maja Komorowska jest obecna także w branży filmowej. Zaczynała od użyczania głosu w baśni "Marysia i krasnoludki", a na dużym ekranie zadebiutowała w 1970 roku w "Życiu rodzinnym" Krzysztofa Zanussiego. Od tamtej pory wystąpiła w kilkudziesięciu filmach, m.in. "Jak daleko stąd, jak blisko" Tadeusza Konwickiego, "Panny z Wilka" Andrzeja Wajdy, "Dekalogu" Krzysztofa Kieślowskiego oraz "Popiełuszko. Wolność jest w nas" Rafała Wieczyńskiego.

Za wybitne osiągnięcia artystyczne Maja Komorowska otrzymała wiele odznaczeń, m.in. Złoty Krzyż Zasługi oraz Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski.

Ponadto w audycji:

  • "Znikanie" – niedawna premiera Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu, reż. Norbert Rakowski, koprodukcja z Teatros del Canal w Madrycie;
  • "Szczęśliwe dni" – Samuel Beckett w Teatrze Dramatycznym w Warszawie z wybitną kreacją Mai Komorowskiej;
  • Wędrówki Malwiny: "Nie wszyscy pójdziemy do raju" – polska proza na deskach teatralnych, Olga Górska, Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach;
  • Co słychać w… Paweł Dobrowolski – nowo powołany dyrektor Teatru w Olsztynie.

Posłuchaj

51:28
Maja Komorowska o stawaniu się aktorem, współpracy z reżyserami i pół wieku pracy na scenie (W antrakcie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: W antrakcie
Prowadzi: Malwina KiepielMagda Kuydowicz
Data emisji: 21.10.2023
Godziny emisji: 15.06

PAP/gs/mo


Polecane