Srogie mandaty dla rowerzystów? Straż miejska uzyskała nowe uprawnienia
2023-10-22, 20:10 | aktualizacja 2023-10-22, 20:10
Już nie tylko policja, ale też straż miejska, może karać mandatami uczestników ruchu drogowego. Według nowego prawa, nawet 1500 złotych grzywny może grozić nieletniemu rowerzyście, który nie posiada karty rowerowej.
- Na początku października w Dzienniku Ustaw pojawiło się Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 28 września 2023 roku, zgodnie z którym strażnicy miejscy zyskali prawo do nakładania mandatów m.in. na użytkowników hulajnóg i rowerów. Nowe przepisy weszły w życie 20 października.
- Straż miejska może teraz karać mandatami za brak uprawnień do kierowania rowerem. Maksymalna kara to 1500 złotych.
- Karta rowerowa jest w Polsce obowiązkowa dla wszystkich rowerzystów między 10 a 18 rokiem życia.
Nowe rozporządzenie szefa MSWiA daje strażnikom miejskim więcej władzy. – Dotąd mogliśmy interweniować, natomiast nie mieliśmy możliwości nakładania mandatu karnego. Jest to bardzo ważne, bo mandat załatwia sprawę tu i teraz, na miejscu, nie trzeba kierować wniosku o ukaranie do sądu, więc ta sprawa nie rozciąga nam się w nieskończoność – tłumaczy Marek Anioł, rzecznik krakowskiej straży miejskiej.
1500 zł za brak karty rowerowej?
Grupą, która szczególnie może się obawiać nowych przepisów, są rowerzyści i użytkownicy hulajnóg. Według obowiązującego w Polsce prawa, jeśli są w wieku między 10 a 18 lat, muszą posiadać kartę rowerową. Młodsze dzieci traktowane są z definicji jako piesi, natomiast osobom dorosłym do kierowania takimi pojazdami wystarczy dowód osobisty.
Za brak dokumentów strażnik może ukarać mandatem od 50 do 200 złotych. Natomiast jeśli sprawca nie przyjmie mandatu, po sporządzeniu notatki służbowej sprawa trafi do sądu, który może ukarać sprawcę karą grzywny do 1500 zł. W przypadku osób nieletnich ta kwota obciążyłaby konto ich rodziców lub opiekunów prawnych.
Czy jednak strażnicy miejscy od teraz będą wymagać okazania dokumentu uprawniającego do jazdy na rowerze bądź hulajnodze od kogoś, kto nie łamie przepisów ruchu drogowego? Nie wszyscy są tego zdania. – Rozmowa i kształtowanie właściwych podstaw zachowania na drodze jest dużo lepszym elementem wychowawczym niż wyciąganie od razu bloczka mandatowego – uważa Robert Żurek, naczelnik straży miejskiej w Tarnowie.
Surowe kary dla drogowych piratów
Na pewno na baczności muszą się mieć drogowi piraci na jednośladach. A tych nie brakuje. Według danych przekazanych przez Kamila Jaśkiewicza z krakowskiej drogówki, tylko w tym roku policjanci nałożyli ponad 1200 mandatów na użytkowników hulajnóg i ponad dwa razy tyle na rowerzystów. Spora część z nich była pod wpływem alkoholu.
Strażnicy miejscy mogą od teraz wystawić mandat m.in. za jeżdżenie rowerem lub hulajnogą po chodniku oraz po przejściu dla pieszych. Takie wykroczenie może nas kosztować od 50 do 100 złotych.
Posłuchaj
Czytaj też:
- Bądź bezpieczny na drodze: rusza ogólnopolska kampania "Twoje światła – nasze bezpieczeństwo"
- Zmiany w kodeksie: wracają kursy reedukacyjne i zerowanie punktów karnych już po roku
***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Aleksandra Sobczak
Data emisji: 20.10.2023
Godzina emisji: 17.18
kc