"Coś, co zginęło, szuka tu imienia" – wspomnienie Stanisława Radwana w "Trójce pod księżycem" [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Coś, co zginęło, szuka tu imienia" – wspomnienie Stanisława Radwana w "Trójce pod księżycem" [POSŁUCHAJ]
Stanisław Radwan - kompozytor, kolekcjoner książek, autorytet. Zmarł w wieku 84 lat. Foto: PAP/Jacek Bednarczyk

Odszedł Stanisław Radwan, kompozytor, kolekcjoner książek, autorytet, darzący szacunkiem swoich rozmówców, choć zarazem trudno uchwytny, tajemniczy, obdarzony wielkim poczuciem humoru, uczeń Krzysztofa Pendereckiego. Współtworzył spektakle z największymi polskimi reżyserami, z których najbliższy był mu Jerzy Grzegorzewski. Stanisław Radwan tworzył dla Piwnicy pod Baranami, pisał muzykę filmową, był dyrektorem Starego Teatru w Krakowie oraz etatowym kompozytorem Teatru Narodowego w Warszawie. To właśnie jego wspomnieniu poświęcona była "Trójka pod księżycem". 

84 lat życia artysty nie sposób zmieścić w kilkudziesięciu minutach, tym bardziej że bogate jest nasze archiwum Trójkowych z nim spotkań, które uznawaliśmy za prawdziwy przywilej. Zacytowaliśmy kilka wypowiedzi Stanisława Radwana, a naszym gościem specjalnym był profesor Jacek Kopciński, redaktor odpowiadający za miesięcznik "Teatr". W poniedziałek, 16.10, odbyła się w Instytucie Teatralnym gala dorocznych nagród tego periodyku.

Jacek Kopciński wręczył Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza za najlepsze role sezonu Agnieszce Przepiórskiej oraz Romanowi Gancarczykowi. Nagroda za reżyserię im. Konrada Swinarskiego powędrowała do Wojciecha Farugi.

Aktorka została doceniona za monodram pod tytułem "W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej", w reżyserii Anny Gryszkówny, wyprodukowany przez Dom Spotkań z Historią. Aktor Narodowego Starego Teatru otrzymał Nagrodę za rolę Jamesa Tyrone’a w spektaklu w reżyserii Luka Percevala na podstawie "Pewnego długiego dnia" Eugene’a O’Neilla. Za najlepszego reżysera sezonu 2022/23 uznano twórcę teatralnej wersji "Dekalogu" na podstawie Krzysztofa Piesiewicza i Krzysztofa Kieślowskiego w Teatrze Narodowym.

Od kilku lat "Teatr" przyznaje także Nagrodę Specjalną. Tę otrzymał najsłynniejszy spektakl sezonu, zrealizowany w koprodukcji Teatru im. Słowackiego w Krakowie i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego musical pod tytułem "1989". Nagrodę dla wszystkich twórców i twórczyń tego wydarzenia odebrała reżyser Katarzyna Szyngiera.

Poprosimy naszego gościa o komentarz do wyboru tegorocznych laureatów nagród miesięcznika "Teatr".

Wspomnimy także "Wyzwolenie" Stanisława Wyspiańskiego, w 120. rocznicę wydania tego dramatu.


Posłuchaj

54:58
"Coś, co zginęło, szuka tu imienia" – wspomnienie Stanisława Radwana w "Trójce pod Księżycem" (trójka pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Na "Trójkę pod księżycem" w piątek (20 października) zaprosili Barbara Marcinik i Wojciech Dorosz.

tekst: Barbara Marcinik

Polecane