Średniowieczny zamek w Mirowie – ruina z szansą na renowację
2023-10-18, 14:10 | aktualizacja 2023-10-18, 15:10
Po imponującym zamku w Mirowie w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej pozostały do dziś tylko ruiny. Może on jednak odzyskać przynajmniej część dawnego blasku, gdyż jest odbudowywany przez obecnego właściciela.
- Jura Krakowsko-Częstochowska usiana jest ruinami zamków, z których wiele pamięta czasy Kazimierza Wielkiego.
- Ruiny zamku w Mirowie należą do najatrakcyjniejszych punktów na Szlaku Orlich Gniazd.
- Mirów to wieś położona w województwie śląskim, w powiecie myszkowskim, w gminie Niegowa.
Zamek w Mirowie jest doskonałym przykładem tego, jak można wykorzystać ukształtowanie terenu do celów obronnych. Został zbudowany na skale z wykorzystaniem jej fragmentów, w taki sposób, że nawet dzisiaj trudno na pierwszy rzut oka wyznaczyć granicę pomiędzy wapiennym fundamentem a murami warowni.
Twierdza powstała w XIV wieku w miejscu drewniano-ziemnego grodu. Prawdopodobnie jej budowę zarządził Kazimierz Wielki, nie jest to jednak informacja oficjalna, bo zamek nie widnieje w kronikach na liście obiektów wzniesionych przez tego króla.
Część historyków jest zdania, że faktycznym fundatorem warowni był książę Władysław Opolczyk, już po śmierci Kazimierza Wielkiego. Książę szybko zresztą pozbył się zamku, po tym, jak odebrał mu go skonfliktowany z nim Władysław Jagiełło. Mirowska budowla stała się własnością rodziny Lisów, posiadającej już pobliski zamek Koziegłowy.
Źródło: YouTube / Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Pierwsza udokumentowana wzmianka o twierdzy w Mirowie pochodzi z 1405 roku. Wiadomo, że w kolejnych latach jej właściciele popadli w finansowe tarapaty i zamek zaczął przechodzić z rąk do rąk.
Od drugiej połowy XVII wieku stopniowo popadał w ruinę, a w 1797 roku został całkowicie opuszczony. Jest szansa, że odzyska choć część dawnego blasku, bo obecny właściciel postanowił częściowo odbudować zabytek.
Posłuchaj
Czytaj też:
- Tajemnica malowideł w średniowiecznej wieży książęcej na Dolnym Śląsku
- Zamek królewski w Kole: jedne z najbardziej malowniczych ruin w Wielkopolsce
***
Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 18.10.2023
Godzina emisji: 10.45
kc