Reklama

reklama

Obowiązki polskiej Straży Granicznej. Służba na granicy z Białorusią w reportażu "Patrol" [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Obowiązki polskiej Straży Granicznej. Służba na granicy z Białorusią w reportażu "Patrol" [POSŁUCHAJ]
Straż Graniczna od początku roku odnotowała ponad 21 tysięcy prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy.Foto: Platforma X/ Straż Graniczna

W reportażu poświęconym służbie polskiej Straży Granicznej Maciej Jastrzębski zwraca uwagę na trudności, z którymi mierzą się funkcjonariusze w swojej codziennej pracy. Wskazuje również na prowokacje białoruskiego reżimu, który wysyła migrantów na granicę z Polską, aby przekraczali ją nielegalnie oraz obrzucali polskich strażników kamieniami. Zachęcamy do wysłuchania reportażu "Patrol".

  • Straż Graniczna istnieje już 32 lata, a znaczenie służby funkcjonariuszy lepiej rozumiemy od kilku lat. 
  • Ogólnym zadaniem Straży Granicznej jest ochrona granicy państwowej. Zadania te realizowane są na przejściach granicznych, odprawach granicznych oraz przy ochronie zielonej granicy poza przejściami granicznymi. 
  • Na funkcjonariuszach spoczywa obowiązek czuwania nie tylko nad bezpieczeństwem Rzeczypospolitej. - Wschodnia granica naszego kraju to również granica całej Unii Europejskiej.

Reportaż opowiada o pracy polskiej Straży Granicznej na Podlasiu i Podkarpaciu. Autor, Maciej Jastrzębski, spędził z funkcjonariuszami kilka dni w lesie, w bezpośredniej bliskości polsko-białoruskiej i polsko-ukraińskiej granicy. Autor zwraca uwagę na środki wykorzystywane przez Straż Graniczną do ochrony naszych granic.

Bariera na granicy z Białorusią

– Ponad rok mamy już barierę, przy której pełnimy służbę. Bariera to przede wszystkim bezpieczeństwo funkcjonariuszy i żołnierzy, którzy stają bezpośrednio w obronie granicy i państwa. Mają do czynienia z sytuacjami niebezpiecznymi dla ich zdrowia i życia. Mówię tu o atakach, do których dochodzi ostatnio dość często. Mając za przykład zdarzenia z 2021 roku, gdy dochodziło do ataków z użyciem laserów i petard, tylko zabezpieczenie techniczne ochraniało nas przed tymi osobami – wyjaśniała major Katarzyna Zdanowicz.

– W tej chwili taką barierę można pokonać tylko z użyciem narzędzi, których dostarczają służby białoruskie. Mogą próbować tego wyłącznie osoby silne. Na bieżąco otrzymujemy informacje z monitoringu, że coś się dzieje przy granicy i ktoś próbuje ją nielegalnie pokonać – dodała.

Czytaj także:

Po pierwsze ochrona państwa 

– Otrzymaliśmy z kolegą wysokie odznaczenie – Krzyż Zasługi za Dzielność. Mieliśmy wypadek na służbie. Dostaliśmy kamieniami i gałęziami. Prawie straciłem wzorek. Biegłem za grupą imigrantów i dostałem gałęzią w twarz – mówił jeden z chorążych. – Służby białoruskie dowożą imigrantom kamienie, tłuczeń i kostkę brukową. Nasze samochody służbowe też na tym cierpią. Mają wybite szyby i wgniecioną karoserię. Ale to nasze ustawowe zadanie  chronić granicę przed nielegalną migracją – dodał drugi. 

Posłuchaj

25:29
Obowiązki polskiej Straży Granicznej - służba na granicy z Białorusią. Reportaż "Patrol" (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

  • W Polsce jest 9 oddziałów Straży Granicznej. Mamy 18 placówek zlokalizowanych w pobliżu granicy państwowej, tam przebiegają zarówno granica zielona, jak i przejścia graniczne, na których odbywa się odprawa, i mamy również dwie placówki w głębi kraju - Białej Podlaskiej i Lublinie.
  • Według danych Straży Granicznej, od początku roku 2023 na granicy polsko-białoruskiej było ponad 21,8 tys. prób nielegalnego jej przekroczenia.
  • Nielegalni migranci zatrzymani w tym roku przez funkcjonariuszy Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej pochodzili z ponad 50 krajów.

***

Tytuł reportażu: "Patrol" 
Autor reportażu: Maciej Jastrzębski
Data emisji:
 18.10.2023
Godzina emisji: 
22.22

zch

Polecane