Niełatwa sztuka dokonywania wyborów. Jak pomóc sobie podjąć decyzję?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Niełatwa sztuka dokonywania wyborów. Jak pomóc sobie podjąć decyzję?
"Możliwość wielu wyborów mnie przeraża". Czy młodzi z pokolenia Z wolą, żeby decyzje podejmowały za nich aplikacje i Internet?Foto: Shutterstock/Mix and Match Studio

Okazuje się, że zbyt wiele możliwości wyboru może być problemem, z którym boryka się część osób z tzw. pokolenia Z. Wyzwaniem potrafi stać się wybór dania w restauracji czy decyzja o tym, jaki serial obejrzeć wieczorem. 

  • Jakie decyzje podejmuje pokolenie Z: szybkie czy przemyślane?
  • Ogrom możliwości. Wiele dostępnych opcji ułatwia czy utrudnia podjęcie decyzji?
  • Jak podjąć dobrą decyzję? Psycholog radzi, czym powinniśmy się kierować, dokonując wyboru.

Przedstawiciele pokolenia Z, czyli osoby urodzone między 1995 a 2012 często są przytłoczone wielością możliwości, jakie są obecnie dostępne. – Kiedyś wybór był albo jedna rzecz, albo druga. Dziś możliwości jest wiele. Często wchodzę, wychodzę i nie zastanawiam się nad wieloma opcjami. Natomiast jeśli kupuję już jakiś produkt powiedźmy z wyższej półki, albo sprzęt elektroniczny, to faktycznie zdarza mi się spędzić nawet kilka tygodni nawet przed ostatecznym podjęciem decyzji – przyznają młodzi rozmówcy Bartosza Bieleckiego. 

Co zrobić z nadmiarem informacji?

Istnienie trudności z dokonaniem wyboru potwierdzają psychologowie. Wydawałoby się, że im więcej informacji, tym łatwiej podjąć decyzję, okazuje się, że jest dokładnie odwrotnie. – Jak mamy mniej informacji, to mamy mniejszy dylemat, bo wydaje nam się, że jedna odpowiedź jest właściwa – mówi dr Beata Rajba, psycholog z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej. Natomiast, kiedy tych informacji jest za dużo, to w pewnym momencie utykamy w procesie przemyśliwania i się gubimy – przyznaje ekspert. 

 Czytaj także:

Czynnikiem utrudniającym podejmowanie decyzji, może być także fakt, że w szkole młodzi ludzie uczą się, że dobra jest tylko jedna odpowiedź, a ta zasada nie zawsze sprawdza się w życiu. – Każdy wybór wiąże się z pewnymi stratami, pewnymi zyskami i trzeba oszacować, co jest dla nas najważniejsze, a nie próbować wybrać idealnie – zaznacza psycholog. 

Decyzja z aplikacji czy eliminacja możliwości?

Wiele osób nie chcąc samemu podejmować decyzji, sięga po pomoc rozmaitych aplikacji czy rozwiązań internetowych. – Lubię mieć porównanie, kiedy mam porównanie cen, czy porównanie produktów, wbudowane w jakąś stronę. Często też wybory konsultuję z ludźmi – mówi rozmówca reportera Trójki. 

Jak pomóc sobie z dokonaniem wyboru, kiedy nie jest on dla nas oczywisty? – Piszemy sobie na karteczkach rzeczy dla nas najważniejsze, po czym wyobrażamy sobie, że z jednej z nich musimy zrezygnować i wybieramy jedną karteczkę. Później następna i następna… Odkładamy je na bok. Kiedy obracamy tę kupkę, to mamy już swoją hierarchię wartości, czyli to, co jest dla nas najważniejsze, a zgodnie z nią można dokonać wyboru – radzi dr Beata Rajba.


Posłuchaj

2:04
Co zrobić, gdy nie wiemy, co wybrać? Poradnik nie tylko dla przedstawicieli pokolenia Z (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Autorka materiału reporterskiego: Bartosz Bielecki 
Data emisji: 17.10.2023
Godzina emisji: 7.09

gs

Polecane