Maciej Kurowicki (Hurt): Krzyczeć potrafi każdy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Maciej Kurowicki (Hurt): Krzyczeć potrafi każdy
Maciej Kurowicki, lider wrocławskiego zespołu Hurt, znanego m.in. z utworu "Załoga G", na koncercie w 2008 roku Foto: PAP/Jacek Bednarczyk

Świadomą przygodę z muzyką zaczynał od "Korowodu" Marka Grechuty, a po latach śpiewania odkrył, że delikatny głos może brzmieć mocniej niż krzyk – Maciej Kurowicki, lider i wokalista zespołu Hurt, był gościem "Spotkań trzeciego stopnia".

  • Grupa Hurt powstała na początku lat 90. we Wrocławiu.
  • Do szerszej świadomości fanów zespół przebił się w 2005 roku dzięki przebojowi "Załoga G", pochodzącemu z płyty "Czat".
  • Hurt ma na koncie siedem albumów studyjnych. Kolejny, zatytułowany "Festiwal bodźców", ma się ukazać na początku 2024 roku.

Choć muzyka zespołu Hurt mieści się w szerokich ramach indie rocka, wokalista Maciej Kurowicki wspomina, że jego pierwsze świadomie słuchane płyty miały niewiele wspólnego z rockiem. Gdy miał sześć albo siedem lat, w jego ręce wpadła winylowa płyta "Korowód" Marka Grechuty, która go zauroczyła. – Lubiłem i nadal lubię starą Piwnicę pod Baranami, Kabaret Starszych Panów, Ewę Demarczyk, Jacka Kaczmarskiego, Przemysława Gintrowskiego. Świat poezji śpiewanej jest mi równie bliski, jak rockowe, alternatywne, elektroniczne gwiazdy i wykonawcy – mówi lider grupy Hurt.

Bogactwo emocji i siła delikatności

Na początku 2024 roku ma się ukazać nowa płyta zespołu, zatytułowana "Festiwal bodźców". Kurowicki zapowiada, że będzie ona bardzo różnorodna pod względem muzyki i tekstów. – Zawsze interesowały mnie różne emocje, różne sposoby opowiadania. Ta płyta jest bogata właśnie w różne narracje – deklaruje wokalista.

Gość "Spotkań trzeciego stopnia" przyznaje, że jego podejście do śpiewania zmieniło się z czasem. – Kiedyś to było krzykactwo, a na tej nowej płycie operuję nawet bardziej delikatnym głosem niż w tej rozmowie i czuję, że w tym jest wielka siła. Krzyczeć potrafi każdy. Krzycząc, zagłuszamy siebie. Opowiadając delikatnie, wchodzimy w bardziej intymną relację ze sobą i z odbiorcami – uważa Maciej Kurowicki.


Posłuchaj

49:32
Maciej Kurowicki (Hurt): Krzyczeć potrafi każdy (Spotkania trzeciego stopnia/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj też:

***

Tytuł audycji: Spotkania trzeciego stopnia
Prowadzący: 
Michał Żołądkowski
Gość: Maciej Kurowicki (wokalista zespołu Hurt)
Data emisji: 
15.10.2023
Godzina emisji:
 15.05

kc

Polecane