Przyrodnicze fake newsy. Fascynujące opowieści o zwierzętach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Przyrodnicze fake newsy. Fascynujące opowieści o zwierzętach
Jak opowiada Anna Olej-Kobus, według jednej z afrykańskich legend nosorożce jako jedyne zwierzęta znały sekret rozpalania ogniaFoto: Shutterstock/Tomas Drahos

– Pisząc przewodnik na safari, bo napisałam go dla dorosłych, którzy jadą na to safari i  wszyscy chcą oglądać i lwa i słonia i wielkie zwierzęta, chciałam, żeby ludzie zakochali się w różnych zwierzętach Afryki, żeby zobaczyli, jak niesamowite są nawet małe żuczki "pustynne ferrari"  i różne stworzonka, które żyją obok –  opowiada Anna Olej-Kobus, podróżniczka i fotografka. 

  • Afrykańskie legendy i przysłowia. Dzięki nim dowiesz się wiele o świecie zwierząt. 
  • Nie bójmy się czerpać wiedzy z różnych źródeł i poszukiwać nowych doświadczeń. 
  • Fake newsy ze świata przyrody. Strachliwy struś i ćwierkający gepard. 

Stąd pomysł na dodanie do książki afrykańskich legend czy przysłów. – Pomyślałam, że jeśli je dodam to [czytelnicy – przyp.red.] lepiej zapamiętają, dlaczego flamingi są takie płomienne i może na tym safari będą w stanie znaleźć w sobie dziecko i zachwycić się pięknem i różnorodnością świata – przyznaje rozmówczyni Katarzyny Stoparczyk. 

Pomocna dłoń rodziny surykatek

Surykatki tworzą wspaniałe rodziny, pomagają sobie nawzajem i uczą się od siebie.  To coś, czego ludzie wciąż mogą się od nich uczyć. – Wszyscy zależymy od siebie i od każdej z osób w naszym otoczeniu możemy dostać coś innego, nauczyć się czegoś innego. Wychowanie to nie jest kwestia tylko mamy i taty, ale też babci, wujków, przyjaciół, znajomych. Spotykamy w życiu całą masę osób i każda z nich może mieć na nas wpływ, może nam coś pokazać, coś przed nami otworzyć  – zauważa gość "Trójki".

Jakie oczy ma struś?

Średnica oka strusia, jak wyjaśnia Anna Olej-Kobus wynosi około 5 cm i jest bliska tej, jaką mają piłeczki tenisowe. Mogłoby się zatem wydawać, że oczy mają większe niż mózg. – Strusie są bardzo mądre, jako gatunek i żyją od milionów lat. I uwaga: nieprawdą jest jakoby przestraszony struś, chował głowę w piasek. One po prostu połykają… kamienie, które pomagają im rozdrobnić pokarm w żołądku. My do tego używamy zębów – wskazuje podróżniczka. Jak mówi błędne przekonanie o strusiach chowających głowy w piasek, wzięło się z niewłaściwie zinterpretowanych przez dawnych przyrodników obserwacji. 

Posłuchaj

50:19
Czego możemy nauczyć się od surykatek? Opowieści o afrykańskich zwierzętach (Zagadkowa niedziela/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Anna Olej-Kobus przyznaje, że nie jest to ani jedyny, ani odosobniony przypadek błędnego wyciągnięcia wniosków. – Jak zaczęłam pisać książkę "Zwierzęta Afryki", odkryłam, ile jest fałszywych przekonań. Nawet na bardzo poważnych stronach można znaleźć informację, że są takie ptaki, które wydziobują resztki jedzenia spomiędzy zębów krokodyla. To nieprawda. Istnieje kilka takich zdjęć, przerobionych. Krokodyl ma tak szeroko rozstawione zęby, że tam żaden kawałek jedzenia nie zostaje, dlatego on nie potrzebuje żadnych żywych "szczoteczek do zębów" – mówi gość Katarzyny Stoparczyk, opowiadając o pracy nad swoją najnowszą książką "Zwierzęta Afryki. Przewodnik na safari", dzieląc się afrykańskimi baśniami i opowieściami. Dla wielu na pewno zaskoczeniem będzie informacja, że gepardy jako jedyne z wielkich kotów, nie potrafią ryczeć, a wydają dźwięki najbardziej zbliżone do… ćwierkania. 

4K African Animals - Serengeti National Park -Wildlife & Animals of Africa With Real Sounds -4KVIDEO/4K Relaxing - Wild Animals

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Data emisji: 15.10.2023
Godzina emisji: 09.08

gs/kul

Polecane