Reklama

reklama

Ita Kozakiewicz – polsko-łotewska bohaterka upamiętniona w filmie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ita Kozakiewicz – polsko-łotewska bohaterka upamiętniona w filmie
Pomnik Wolności w centrum RygiFoto: Shutterstock/RAW-films

Na ekrany łotewskich kin wszedł film "Moja wolność". Jest to fabularyzowana opowieść o życiu Ity Kozakiewicz, która przyczyniła się do odzyskania niepodległości przez Łotwę, walcząc przy okazji o prawa Polaków mieszkających w tej nadbałtyckiej republice.

  • Film "Moja wolność" miał premierę na Łowie w sobotę, 30 października.
  • Pierwowzorem głównej bohaterki filmu jest na Ita Kozakiewicz, polsko-łotewska opozycjonistka z czasów Związku Radzieckiego, która odegrała ważną rolę w powstaniu niepodległej Łotwy.
  • "Moja wolność" jest tegorocznym łotewskim kandydatem do Oscara.

Kim była Ita Kozakiewicz?

Urodzona w 1955 roku w Rydze Ita Kozakiewicz miała matkę Łotyszkę i ojca Polaka. Działała w Łotewskim Froncie Narodowym, była też deputowaną do Rady Najwyższej ZSRR. Gdy radzieckie imperium upadło, włączyła się w walkę o ogłoszenie niepodległości przez jej kraj.

Jednocześnie bardzo mocno angażowała się na rzecz odrodzenia społeczności łotewskich Polaków, stłamszonej w czasach komunizmu. Doprowadziła do wskrzeszenia Związku Polaków na Łotwie, a potem została jego prezesem. Pomogła odbudować polskie szkolnictwo w tym kraju. Kozakiewicz utonęła w Morzu Tyrreńskim, gdy miała 35 lat. W 2001 roku została odznaczona pośmiertnie Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi RP.

Bohaterka filmu "Moja wolność" ma na imię Alicja, ale nikt nie ma wątpliwości, że jest to alter ago Ity Kozakiewicz. Jak mówiła w Trójce Monika Michaliszyn, ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Rydze, obraz "opowiada o wspaniałej kobiecie, wspaniałej bohaterce, która zrobiła bardzo dużo dla Polaków na Łotwie".

Zagrożone dziedzictwo Ity Kozakiewicz

Gość "Trójki do trzeciej" wspomniała przy tym, że dziedzictwo Ity Kozakiewicz jest zagrożone przez ostatnie wydarzenia na Łotwie. – Niestety, na przestrzeni ostatnich lat, a zwłaszcza ostatniego roku, obserwujemy niekorzystne tendencje w systemie całej edukacji łotewskiej, dotyczące ograniczania szkolnictwa polskiego – mówiła pani ambasador.

Najbardziej jaskrawym przykładem tego typu działań jest sytuacja w Krasławiu, gdzie lokalne władze chcą doprowadzić do zamknięcia polskiej szkoły podstawowej imienia Hrabiów Platerów. – Samorząd łamie tym samym zobowiązania prowadzenia szkoły do 2055 roku i umowę międzypaństwową – zauważyła Monika Michaliszyn.

W obronę szkoły w Krasławiu zaangażowało się polskie Ministerstwo Edukacji i Nauki, które zaproponowało przejęcie opieki nad placówką przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. Pani ambasador przypomniała, że Krasław jest dla Polaków wyjątkowym miastem, ponieważ polscy żołnierze w 1920 roku przelewali krew, wyzwalając je z rąk bolszewików.

Posłuchaj

8:24
Ita Kozakiewicz upamiętniona w filmie (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Michał Żołądkowski
Gość: Monika Michaliszyn (ambasador Rzeczypospolitej Polskiej na Łotwie)
Data emisji: 03.10.2023
Godziny emisji: 14.14

kc

Polecane