Światowy Dzień Zwierząt. Co nasze zwierzęta mówią o nas?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Światowy Dzień Zwierząt. Co nasze zwierzęta mówią o nas?
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Dean Drobot

Światowy Dzień Zwierząt ustanowiono 4 października 1931 roku podczas konwencji ekologicznej we Florencji. Tym dniem rozpoczyna się Światowy Tydzień Zwierząt, podczas którego na licznych konferencjach związanych z ekologią poruszane są ważne tematy dotyczące szeroko pojętej troski o zwierzęta. W Polsce Dzień Zwierząt obchodzi się od 1993 roku.  

  • Pies czy kot? Zobacz, jak próbowano rozwikłać zagadkę, czym kierujemy się przy wyborze domowego zwierzęcia.
  • Zwierzęta lekiem na samotność. Zmieniające się wyniki badań. 
  • Indywidualiści i ekstrawertycy, czy nasza osobowość ma znaczenie przy wyborze zwierzęcia?

– To jest część naszej rodziny – mówi o dwóch psach Magdalena Silska z OTOZ Animals inspektoratu warszawskiego, żona i matka dwójki dzieci. – Nie wyobrażamy sobie, żeby nie było ich z nami. – Zwierzęta zawsze były mi niezwykle bliskie. Od niepamiętnych czasów byłam wrażliwa na ich krzywdę. Jeszcze pamiętam, jak byłam dzieciakiem i przynosiłam do domu masę bezdomnych psów, i kotów też. To jest część mnie – przyznaje rozmówczyni Bartosza Bieleckiego.

Wolisz psy czy koty? Odpowiedź jest w Twoich genach

Taka miłość do zwierząt zdaniem szwedzkich badaczy może być zapisana w naszych genach. Po opracowaniu badań okazało się, że wkład genetyczny w opiekę nad psem wynosi ponad 50 procent, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Jak naukowcom udało się to ustalić? Aby móc porównać takie same genetycznie osoby przebadano blisko 85 tysięcy bliźniaków. Według współautorki badań Carri Westgarth, to odkrycie pozwala powiązać korzyści zdrowotne wynikające z posiadania psa z genetyką. Ci, którzy posiadają psa, rzadziej chorują na serce, a zwierzęta dobrze wpływają na nasze zdrowie psychiczne. 

Zwierzęta lekiem na całe zło?

– Są badania sprzed pandemii, które pokazują, że u osób starszych zwierzęta były lekiem na samotność. W trakcie pandemii zadziało się coś dziwnego. Jeden z moich studentów robił takie badania, które pokazały, że rozeszło się to na wszystkie grupy wiekowe – mówi dr Beata Rajba, psycholog z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej. 

Najczęściej czytane

Posłuchaj

2:02
Psy i koty. Co sprawia, że wolimy jedne lub drugie? (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Jaki pan, taki pies?

Na to, czy zdecydujemy się opiekować kotem, czy psem, wpływają nie tylko geny, ale także wychowanie i nasza osobowość. – Osoby, które wybierają psy, raczej są "team playerami", czyli lubią grać zespołowo, lubią przebywać z innymi ludźmi, są raczej ekstrawertyczne. Osoby, które wybierają koty, z kolei cenią sobie indywidualność i jest to dla nich wartość najwyższa. O dziwo znajduje to odzwierciedlenie w wyborze zwierzaka – przyznaje psycholog. 

Cats vs. Dogs: Which Pet is Best for You? (10 Differences)/The Purring Journal

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Autorka materiału reporterskiego: 
Bartosz Bielecki
Data emisji: 2.10.2023
Godziny emisji: 9.50

gs

Polecane