Biebrza – polska Amazonka, wyjątkowe miejsce w naszym kraju i Europie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Biebrza – polska Amazonka, wyjątkowe miejsce w naszym kraju i Europie
Biebrzański Park NarodowyFoto: Richard Semik/ shutterstock

Dolina Biebrzy jest miejscem niezwykłym, unikatowym i niezwykle cennym przyrodniczo. Przyrodnicy z całego świata przyjeżdżają, aby podziwiać, obserwować i badać rosnące tu rośliny, żerujące ptaki i zwierzęta. A wszystko za sprawą tzw. torfowiska niskiego…

  • Dolina Biebrzy, a szczególnie tzw. Bagna Biebrzańskie, jest jedną z największych w Europie ostoi dzikiej przyrody w Europie. Zaobserwowano tu ok. 250 gatunków ptaków, czyli ponad 80 procent polskiej awifauny.
  • Bagna Biebrzańskie to jedyne miejsce w Polsce, gdzie II wojnę światową przetrwał łoś. Dzięki ochronie rozmnożył się i to właśnie stąd rozprzestrzenił na cały kraj.

Świątynia przyrody w Polsce

– Do Biebrzy mam daleko, ponad 600 km, ale kiedy jestem w Warszawie albo w okolicach, zawsze jadę nad Biebrzę: na dzień, dwa. Bo moim zdaniem to jest taka świątynia przyrody w Polsce: chyba ostatnie miejsce w naszym kraju, jedno z najważniejszych w Europie, gdzie cała dolina rzeki jest wypełniona torfowiskiem niskim, specjalnym rodzajem roślinności niskiej – tłumaczy Krzysztof Konieczny, przyrodnik, fotograf natury, popularyzator nauki (panodprzyrody.pl). – Cała dolina, od skarpy do skarpy, wręcz kipi życiem. Jeżeli przyjedziemy tam np. na początku maja, to cała rzeka śpiewa. Przylatują niezwykle rzadkie ptaki: wodniczki, rycyki, czajki, krwawodzioby, kuliki wielkie, orliki krzykliwe – wymienia.

– Biebrza jest dostępna ze szlaków i jest super do oglądania: to takie miejsce, gdzie nie trzeba głęboko wchodzić, aby poczuć prawdziwość i dzikość przyrody. Na szczęście jest tam park narodowy, miejsce chronione. Jednak jest oczywiście zagrożone zmianami klimatu, bo wysychanie to największy kłopot – dodaje.

To serce Biebrzańskiego Parku Narodowego – ścieżka Czerwone Bagno znowu otwarta/YouTube Polskie Radio Białystok


Przeczytaj także


Posłuchaj

49:22
Biebrza - świątynia przyrody w Polsce (Zagadkowa niedziela/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Gość: Krzysztof Konieczny (przyrodnik, fotograf natury, popularyzator nauki)
Data emisji: 1.10.2023
Godzina emisji: 9.08

pr

Polecane