500 eksponatów i co najmniej 500 niezwykłych historii: pierwsza wystawa w Muzeum Historii Polski

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
500 eksponatów i co najmniej 500 niezwykłych historii: pierwsza wystawa w Muzeum Historii Polski
Festiwal Otwarcia Muzeum Historii Polski w gmachu muzeum na Cytadeli Warszawskiej Foto: PAP/Andrzej Lange

Muzeum Historii Polski już działa, a trzydniowy Festiwal Otwarcia i związane z nim atrakcje, m.in. koncert sanah, przyciągnęły tysiące ludzi. Dr Michał Przeperski, rzecznik MHP, w rozmowie z Anną Popek opowiada nie tylko o samym muzeum i jego niezwykłej kolekcji, ale także o miejscu, gdzie ono powstało.

  • Cytadela Warszawska powstała w latach 30. XIX wieku. Miała sprawić, aby w Warszawie już nigdy nie wybuchł bunt czy powstanie.
  • W listopadzie 1918 roku właśnie z Cytadeli Warszawskiej marszałek Piłsudski wysłał telegram oznajmiający innym państwom, że Polska znów jest państwem niepodległym i suwerennym.
  • Obecnie na terenie Cytadeli Warszawskiej powstaje wielki kompleks muzealny obejmujący cztery placówki: Muzeum Historii Polski, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Katyńskie oraz Muzeum X Pawilonu.

Cytadela Warszawska: twierdza, która trzymała Polaków za gardło

Muzeum Historii Polski powstaje w Cytadeli Warszawskiej jako jedno z czterech muzeów obok Muzeum Katyńskiego, Muzeum wojska Polskiego oraz Muzeum X Pawilonu. Przez lata Cytadela Warszawska była terenem właściwie niedostępnym dla zwykłych ludzi, gdyż była terenem wojskowym. Została zbudowana w latach 30. XIX wieku po upadku Powstania Listopadowego, gdyż Rosjanie bardzo obawiali się kolejnego zrywu niepodległościowego. A taka budowla była doskonałym sposobem, aby "trzymać Polaków za gardło".

I rzeczywiście, kiedy wybuchło Powstanie Styczniowe, wybuchło ono poza Warszawą, gdyż armaty rozmieszczone w Cytadeli mogły skutecznie razić właściwie każde miejsce w mieście. Dodatkowa perfidia polegała na tym, że car kazał Polakom płacić za wybudowanie Cytadeli. Z czasem stała się więzieniem i miejscem kaźni polskich patriotów: tu m.in. zginął w 1864 dyktator Powstania Styczniowego Romuald Traugutt, a także bojownicy PPS po rewolucji 1905 roku.

Piękny, klasyczny w formie budynek Muzeum Historii Polski

Jest też element pozytywny na zakończenie historii Cytadeli: – W 1918 roku właśnie stąd Józef Piłsudski wysłał telegram notyfikujący całemu światu, urbi et orbi, że Polska powstała na nowo, że Polska jest niepodległa. Dzisiaj jest to chyba całkiem adekwatne miejsce, aby stało tam Muzeum Historii Polski – wskazuje dr Michał Przeperski, rzecznik MHP.

Sam gmach muzeum to nowoczesna bryła, której łączna powierzchnia wynosi 44 tys. m2 na sześciu poziomach: dwóch podziemnych oraz czterech naziemnych. – Proszę, aby sprawdzić to samemu: ja na pewno nie jestem obiektywny. Jest to na pewno rzecz, która robi wrażenie. Proszę mi wierzyć, że to budynek piękny w tym sensie, że  proporcjonalny: duży, a jednocześnie klasyczny w swej formie – opisuje.

500 obiektów i co najmniej 500 historii

Pierwsza wystawa, którą można już obejrzeć w Muzeum Historii Polski nazywa się "Wielkie i małe historie. Tworzenie kolekcji Muzeum Historii Polski". Tworzy ją ponad 500 eksponatów, które obejmują 1000 lat dziejów państwa i narodu polskiego. – Cała kolekcja zorganizowana jest tak, aby jednocześnie opowiedzieć o tym, jak tworzy się kolekcja muzealna. Te artefakty, które trafiają do muzeum czasami udaje się kupić, czasem są to rzeczy, które uda się restytuować, a więc odzyskać po tym, jak np. zostało nam ukradzione w czasie II wojny światowej – tłumaczy gość Anny Popek. – W końcu możemy także pokazać to, co nam zostało podarowane przez osoby indywidualne: to wiele fantastycznych obiektów i historii, które się za nimi kryje – zdradza.


Muzeum Historii Polski. Fragment ekspozycji Muzeum Historii Polski. Fragment ekspozycji

Takim obiektem jest np. fortepian, który stał w jednym z domów w podkrakowskiej miejscowości. W czasie II wojny światowej rodzinie jego właścicieli przymusowo dokwaterowano oficera gestapo, który uwielbiał grać na tym fortepianie. Któregoś razu podłożono mu partyturę z "Mazurkiem Dąbrowskiego", który bardzo mu się spodobał. Więc grał go, nie mając pojęcia co gra! – Proszę sobie wyobrazić: szeroko otwarte okna i cała ulica słyszy "Mazurka Dąbrowskiego" granego przez… gestapowca. A więc coś, za co Polakowi groziłaby kara śmierci – opowiada Trójkowy gość.

– I takich obiektów, choć nie tak dużych gabarytowo, mamy na naszej wystawie 500, czyli co najmniej 500 historii – dodaje.


Muzeum Historii Polski. Jednym z eksponatów jest przedwojenne pianino z podkrakowskiej miejscowości, które niesie ze sobą niezwykła historię Muzeum Historii Polski. Jednym z eksponatów jest przedwojenne pianino z podkrakowskiej miejscowości, które niesie ze sobą niezwykła historię

Do 10 listopada wstęp do Muzeum Historii Polski kosztuje 1 zł. Szczegółowe informacje dotyczące MHP i wystawy "Wielkie i małe historie. Tworzenie kolekcji Muzeum Historii Polski" można znaleźć na stronie internetowej muzeum.

Przeczytaj także


Posłuchaj

49:01
Muzeum Historii Polski: ponad 500 eksponatów i ponad 500 niezwykłych historii (Leniwe popołudnie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 


***

Tytuł audycji: Leniwe popołudnie
Autorka audycji: Anna Popek
Data emisji: 1.10.2023
Godzina emisji: 13.07

pr

Polecane