Codzienne życie kuriera. Reportaż "Zostaw to pod drzwiami" [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Codzienne życie kuriera. Reportaż "Zostaw to pod drzwiami" [POSŁUCHAJ]
29 września obchodzimy święto kurierów i przewoźnikówFoto: Antoni Rokicki

Począwszy od 2004 roku, 29 września jest świętem kurierów i przewoźników. Wybrano ten dzień, gdyż wtedy Kościół katolicki obchodzi święto św. Gabriela Archanioła, patrona kurierów i doręczycieli. Obchody zainicjowały firmy spedycyjne, by zwrócić uwagę społeczeństwa na rolę, jaką ich pracownicy pełnią w gospodarce.

  • Rozkwit branży kurierskiej nastąpił w czasie pandemii. Według danych z ubiegłego roku, w Polsce zarejestrowanych jest 7,5 tys. firm działających w tym sektorze.
  • Aby zostać kurierem, nie trzeba mieć kierunkowego wykształcenia ani żadnych specjalistycznych certyfikatów. Najczęściej o przyjęciu na to stanowisko decyduje umiejętność prowadzenia samochodu lub motocykla.
  • Rowerowi oraz skuterowi dostawcy jedzenia, których często widujemy na ulicach miast, współpracują z aplikacjami mobilnymi, zakładając własną działalność gospodarczą lub podpisując umowę z tzw. partnerem. 

Cierpliwość, opanowanie, skupienie to cechy przydatne w pracy kuriera. Często zawód ten wybierają osoby młode, które cenią sobie kontakt z ludźmi, swobodny grafik oraz pracę w ciągłym biegu. Pochodzący z Rzeszowa Franz pracuje siedem dni w tygodniu. Ma swój skuter i rozwozi jedzenie.

– Jestem uzależniony od tej pracy. Mam 22 lata, a czuję się, jakbym miał 30–40. Pracuję za dwóch albo nawet czterech kurierów. W pracy spędzam 300 godzin w miesiącu – opowiada bohater reportażu.

Kurierzy po godzinach

Dla niektórych praca dostawcy jest jedynie zajęciem dodatkowym. Inną z bohaterek reportażu jest instruktorka fitness, która kurierką została trzy lata temu, w czasie pandemii. – Biura, firmy były zamknięte… Chciałam mieć inną pracę. Już od dawna jeździłam rowerem, tak więc chciałam znaleźć pracę, która to wykorzystuje – opowiada instruktorka. Obecnie łączy to zajęcie z pracą w klubie sportowym, wykorzystując do tego wolne poranki, popołudnia lub weekendy.

Czy rynek kurierski będzie się nadal rozwijał? Jakie zmiany czekają kurierów? M.in. o tym opowiada reportaż Antoniego Rokickiego. 


Posłuchaj

25:33
Antoni Rokicki, "Zostaw to pod drzwiami" (Reportaż w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Posłuchaj też: 

***

Tytuł reportażu: "Zostaw to pod drzwiami" 
Autor reportażu: Antoni Rokicki
Data emisji:
 27.09.2023
Godzina emisji: 
22.17

qch/kc

Polecane