Bieganie nocą po lesie – czy to bezpieczne?
2023-09-21, 16:09 | aktualizacja 2023-09-21, 16:09
Bieganie jest jedną z najprostszych form aktywności fizycznej, wpływającą nie tylko na kondycję, ale też na dobre samopoczucie. A skoro tak, to może warto podnieść sobie poziom wyzwania i spróbować pobiegać nocą po lesie?
W sobotę, 30 września, odbędzie się kolejna edycja imprezy "Biegnij Warszawo". 10-kilometrowa trasa tego biegu wiedzie przez atrakcyjne arterie stolicy, w tym dwa mosty na Wiśle. Organizatorzy chwalą się, że przez ostatnie 20 lat udało im się zmobilizować do ruchu pół miliona ludzi.
- Chyba taką cegiełkę dołożyłem do tego, że dzisiaj z przyjemnością patrzę, jak w różnych miastach, nie tylko w Warszawie, ludzie przed spotkaniami, przed jakimiś ważnymi wydarzeniami idą się przewietrzyć i dotlenić – mówi Bogusław Mamiński, dyrektor "Biegnij Warszawo".
Po lesie i po ciemku
A już w najbliższą sobotę, 23 września, w Mikoszewie, nieopodal ujścia Wisły do Bałtyku, rozegrane zostaną mistrzostwa Polski w nocnym biegu na orientację. Tu chodzi już nie tylko o mocne nogi, ale też o sprawnie działający mózg, który nie pozwoli zawodnikom zgubić się po ciemku w leśnych ostępach.
– Z niewiadomych bliżej przyczyn całkiem spora grupa ludzi uważa, że to niezwykle niebezpieczne, że samemu nocą w lesie jest strasznie i w ogóle co za pomysł. Tymczasem w zasadzie nocne bieganie niczym się nie różni od tego dziennego, może poza tym, że jest ciemno. Z tą ciemnością zresztą też nie ma co przesadzać, bo na rynku są dostępne lampy czołowe, które potrafią oświetlić teren lepiej niż samochodowe halogeny, czyli w gruncie rzeczy łatwizna i przyjemność – uważa dziennikarz i komentator sportowy Igor Błachut.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Biegam, bo lubię
Prowadzi: Krzysztof Łoniewski
Data emisji: 21.09.2023
Godzina emisji: 11.44
kc