Pałac Królewski we Wrocławiu – miejskie muzeum w dawnej rezydencji monarchy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pałac Królewski we Wrocławiu – miejskie muzeum w dawnej rezydencji monarchy
Pałac Królewski we Wrocławiu Foto: Shutterstock/Sova Olena

Pałac Królewski we Wrocławiu to jedno z miejsc, które przypominają o bogatej historii tego miasta. Warto odwiedzić znajdujące się tu obecnie Muzeum Miejskie.

  • Przed II wojną światową we Wrocławiu było mnóstwo pałaców i arystokratycznych rezydencji. Większość z nich uległa zniszczeniu w trakcie walk o miasto w 1945 roku.
  • Płożony nieopodal centrum, przy dzisiejszej ulicy Kazimierza Wielkiego, Pałac Królewski został odbudowany w latach 60. XX wieku.
  • Ta niezwykła budowla obecnie jest siedzibą Muzeum Miejskiego Wrocławia. Słynie z pięknych pałacowych wnętrz, pełnych cennych, historycznych zbiorów.

Historia Pałacu Królewskiego we Wrocławiu sięga XVIII wieku. Pierwsza siedziba szlachecka powstała w tym miejscu ok. 1720 roku za sprawą barona Heinricha Gottfrieda von Spätgena. Po zakończeniu I wojny śląskiej w 1742 roku obszar ten znalazł się w obrębie Prus, król Fryderyk II Wielki wraz z rodziną przystąpili do poszukiwania odpowiedniej dla siebie siedziby. Padło na wrocławski pałac, który w 1750 roku został zakupiony za kwotę 12 tys. talarów.

Z miejsca przystąpiono do rozbudowy rezydencji, która zyskała dodatkowe skrzydło po stronie południowej. Znalazły się w nim pomieszczenia królewskie, m.in. sala tronowa, pokój marszałka, sala muzyczna, gabinet i sypialnie.

Wrocławski pałac rośnie w siłę

W 1760 roku pałac ucierpiał w trakcie walk z Austriakami. Zniszczenia usunięto, a na przełomie lat 80. i 90. XVIII wieku budowlę poddano renowacji. W kolejnym stuleciu właściciele zażyczyli sobie powiększenia rezydencji. W latach 40. dokonano więc jeszcze jednej przebudowy, kierując się wytycznymi niemieckiego architekta Friedricha Stillera. Dobudowano następne skrzydło, a cały budynek zyskał dodatkową, trzecią kondygnację. W połowie lat 60. pałacowy dziedziniec został domknięty kolumnadą. 

Bagaż dwóch wojen światowych i powrót do dawnej chwały

Z I wojny światowej pałac wyszedł zaniedbany, jednak już w połowie lat 20. władze zdecydowały o urządzeniu tam muzeum, do którego trafiły cenne zbiory. Niestety, w 1945 roku budynek został zniszczony w czasie walk o miasto. Rozgrabiono wówczas także zgromadzone tam dzieła sztuki.

Odbudowa rezydencji nastąpiła w latach 1963-66, zaś na początku XXI wieku poddano ją gruntownemu remontowi. Z pomocą Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego budynkowi przywrócono dawny blask. Na podstawie starych zdjęć odtworzono pałacowe wnętrza oraz barokowy ogród z czasów pruskich. Dziś jest to jedno z tych miejsc we Wrocławiu, które przypominają o bogatej historii tego miasta. 

Posłuchaj

3:54
Pałac Królewski we Wrocławiu – dawna królewska rezydencja zamieniona w muzeum (Trójka po królewsku)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 21.09.2023
Godzina emisji: 10.42

kc

 

Polecane