Zamek w Bobolicach – znana z serialu forteca na szlaku Orlich Gniazd

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zamek w Bobolicach – znana z serialu forteca na szlaku Orlich Gniazd
Fortecę w Boblicach odtworzono na podstawie wyników badań historykówFoto: PAP/Tytus Żmijewski

W "Trójce po królewsku" powracamy na szlak Orlich Gniazd. Tym razem Marta Piasecka i Marek Gaworski zaprosili do fortecy w Bobolicach. Warownia została odnowiona na podstawie badań historyków i udostępniona dla turystów. Obiekt możemy ponadto znać z produkcji historycznej "Korona królów".

  • Zbudowana w XIV wieku forteca w Bobolicach jest jednym z zamków na szlaku Orlich Gniazd.
  • Forteca popadła w ruinę w XVII wieku. Niedawno odbudowano ją na podstawie wyników badań historyków.
  • Obiekt przez wieki miał wielu właścicieli. Dziś, znajduje się w prywatnych rękach i jest udostępniony dla zwiedzających.

Królewski zamek w Bobolicach powstał w XIV wieku. Jej fundatorem był Kazimierz Wielki, a fortecę zbudowano z miejscowego wapienia i cegły. Obiekt składał się wówczas z wieży oraz budynku mieszkalnego, który wzmocniono narożnymi, półkolistymi basztami.

– Na wyższych poziomach zamku znajdowały się między innymi część mieszkalna i kaplica. Na najniższych poziomach umieszczono z kolei skarbiec, spiżarnie, kuchnię i piekarnię. Od strony południowej i zachodniej do zamku górnego przylegało podzamcze, a całe założenie otaczał mur kurtynowy i sucha fosa – wyjaśnia Marek Gaworski i dodaje, że dostęp do twierdzy był wówczas dostępny tylko przez zwodzony most.

Najczęściej czytane:

Do kogo należy zamek w Bobolicach?

W latach 70. XIV wieku właścicielem fortecy w Boblicach został Władysław Opolczyk, który otrzymał go z rąk Ludwika Węgierskiego. Później obiekt przeszedł w posiadanie Andrzeja Schony z Barnabas. Pod koniec czternastego stulecia zamek ponownie, za sprawą Władysława Jagiełły, stał się królewską warownią.

Obecnie, od początku XXI wieku, zamek znajduje się w prywatnych rękach, jednak jest dostępny dla zwiedzających.

Kto odbudował zamek w Bobolicach?

Dwieście lat później Bobolice ucierpiały w ramach najazdu arcyksięcia Maksymiliana Habsburga. Niedługo później zamek zaczął popadać w coraz większą ruinę. Kolejne zniszczenia przyniósł potop szwedzki w 1657 roku. – W trakcie tak zwanej odsieczy wiedeńskiej w 1683 roku król Jan III Sobieski nocował pod zamkiem w namiocie. Potwierdza to fatalny stan warowni w tym czasie – mówi Marek Gaworski. 

Czego nie udało się zrobić 200 lat temu, udało się na początku XXI wieku. Na początku obecnego stulecia, na podstawie wyników badań historyków i dzięki nowym właścicielom, odbudowano fortecę w Bobolicach. Warto dodać, że obiekt możemy znać z serialu "Korona królów"; w produkcji Telewizji Polskiej zamek odtwarza krakowski Wawel.


Posłuchaj

3:59
Zamek w Bobolicach – znana z serialu forteca na szlaku Orlich Gniazd (Trójka po królewsku)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 20.09.2023
Godzina emisji: 10.47

qch

Polecane