Przysiąść i podziwiać. Reportaż "Przy ławeczce Majstra Biedy" [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Przysiąść i podziwiać. Reportaż "Przy ławeczce Majstra Biedy" [POSŁUCHAJ]
Pamiątkowa ławka Majstra Biedy w WetlinieFoto: Darek Delmanowicz/PAP

Ławeczka jak wiele innych – granitowa, szara i zimna. Stoi przy bieszczadzkiej obwodnicy w Wetlinie. Przechodzących obok wędrowców zatrzymuje siedząca na niej nieruchoma postać – to kamienny posąg Władysława Nadopty, czyli Majstra Biedy. Zapraszamy do wysłuchania reportażu "Przy ławeczce Majstra Biedy" autorstwa Julii Rozbieckiej. 

  • Majster Bieda jest bohaterem jednej z najpopularniejszych piosenek turystycznych autorstwa Wojtka Bellona.
  • Majster Bieda, czyli Władysław Nadopta, pochodził spod Lwowa. Połowę życia spędził w Bieszczadach, utrzymując się z doraźnych prac.
  • Jak podkreślają ci, którzy go znali, był spokojnym, skromnym człowiekiem. Jego postać siedzi na ławeczce w Wetlinie, patrząc w górę na połoniny.

Siedząca na ławeczce postać Majstra Biedy patrzy na grań połonin, w kierunku Smereka i przełęczy Orłowicza. Rękę trzyma na koszyku jagód, a na ramionach ma ptaka i wiewiórkę.

– To nie jest postać fikcyjna, a nasz przyjaciel, dobra dusza, która przychodziła na dyżurki GOPR – mówi o nim ratownik i były sołtys Wetliny Andrzej Łukaszczuk. – Pomagał w akcjach i jako jedyny dostał złotą odznakę "Za Zasługi dla Ratownictwa Górskiego", nie będąc członkiem GOPR – dodał.

Ławeczka Majstra Biedy

13 maja na Starym Siole w Wetlinie, przy żółtym szlaku, zebrali się ci, którzy Władysława Nadoptę znali  turyści, goprowcy, leśnicy, mieszkańcy Wetliny i Cisnej. Przyjechali na Stare Sioło, żeby uroczyście tę ławeczkę odsłonić.

– To nie ma być pomnik, tylko miejsce, gdzie można usiąść, zaśpiewać piosenkę, porozmawiać albo pomilczeć. – podkreśla Agata Basaraba, pomysłodawczyni projektu. Upamiętnienie powstało dzięki zbiórce internetowej. Inicjatywę wsparli leśnicy i bieszczadzcy goprowcy.

Bieszczadzka dusza

Autorem rzeźby jest prof. Jacek Kucaba z krakowskiej ASP, który jest także ratownikiem bieszczadzkiej grupy GOPR. Ławeczkę, w grupie zebranych miłośników i sympatyków, odsłonił syn Władysława Nadopty  Tadeusz.

Posłuchaj

29:12
"Przy ławeczce Majstra Biedy" autorstwa Julii Rozbieckiej (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Władysław Nadopta 

Majster Bieda, czyli Władysław Nadopta, urodził się 15 maja 1922 roku we Lwowie. Po wojnie mieszkał na Śląsku. W Bieszczady trafił w latach 60., jak się okazało, na resztę życia. Był tam drwalem i zbieraczem runa leśnego, ale kiedy spotkał Wojciecha Bellona, to dla odwiedzających Bieszczady stał się już na zawsze "Majstrem Biedą".

W reportażu Julii Rozbieckiej wypowiadali się m.in.: Grażyna Kulawik - solistka zespołu Wolna Grupa Bukowina, Edward Marszałek - rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, Andrzej Potocki - pisarz, Ewa Żechowska - przez wiele lat razem z mężem prowadziła schronisko pod Małą Rawką, Jerzy Korejwo - dziennikarz, goprowiec grupy bieszczadzkiej GOPR, oraz mieszkańcy Wetliny i Cisnej - Bożena Wójcik i Ryszard Denisiuk.

***

Tytuł reportażu: "Przy ławeczce Majstra Biedy
Autor reportażu: Julia Rozbiecka
Data emisji:
 20.09.2023
Godzina emisji: 
22.15

zch

Polecane