Zamek w Kożuchowie – dawna własność królów, karmelitów i ewangelików

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zamek w Kożuchowie – dawna własność królów, karmelitów i ewangelików
Zamek w KożuchowieFoto: Shutterstock/Oxygen64

Ziemia lubuska znana jest z okazałych zabytków – jednym z nich jest zamek w Kożuchowie, będący przed wiekami własnością królów polskich. Do dziś zachowały się w nim fragmenty murów z XIV wieku.

  • Kożuchów to niespełna 10-tysięczne miasto w województwie lubuskim, w powiecie nowosolskim, siedziba miejsko-wiejskiej gminy Kożuchów.
  • W miasteczku można zwiedzić m.in. ciekawe fortyfikacje obronne, rynek z ratuszem, zabytkowe ewangelickie Lapidarium, dwa piękne kościoły oraz świetnie odrestaurowany zamek.
  • Właścicielami zamku w Kożuchowie byli polscy królowie: Jana I Olbracht, Zygmunt I Stary i Zygmunt II August.

Historia założenia zamkowego w Kożuchowie sięga XIII wieku. Wówczas był to gród o drewniano-ziemnych umocnieniach. Na przełomie XIV i XV wieku, gdy tutejsze dobra należały do książąt głogowskich, zastąpiono go budowlą murowaną. W skład otoczonego murem kompleksu wchodziła wolnostojąca wieża w południowo-wschodnim narożniku, brama w części południowej, duży budynek mieszkalny od strony wschodniej oraz mniejsza budowla w części północno-zachodniej.    

Kożuchów w rękach królów i zakonników

Na przełomie XV i XVI stulecia zamek znalazł się w posiadaniu króla Jana I Olbrachta, a nieco później także Zygmunta I Starego i Zygmunta II Augusta. W XVI i XVII wieku został rozbudowany m.in. o budynek bramny oraz o nowe skrzydło z arkadami. Ok. 1685 roku zaniedbaną już wówczas budowlę przejął zakon karmelitów, który urządził w niej klasztor. W XVIII wieku zakonnicy dobudowali m.in. dwa barokowe skrzydła oraz kaplicę. 

Po sekularyzacji dóbr zakonnych w 1810 roku zamek przejęły władze pruskie, które najpierw urządziły w nim zbrojownię, a następnie, ok. 1870 roku, oddały go gminie ewangelickiej. Wtedy też w miejscu kaplicy pojawił się bardziej okazały kościół.

Powojenne losy zamku w Kożuchowie 

Budowla szczęśliwie nie ucierpiała podczas II wojny światowej. Po jej zakończeniu obiekt było wykorzystywany do celów mieszkalnych i biurowych. Część kościelną nadal zajmowali ewangelicy. Na przełomie lat 70.i 80.  przeprowadzono remont, a całość przekazano na cele kulturalne. Dziś mieści się tam Centrum Kultury. Zamek można zwiedzać, poznając jego historię i oglądając na przykład zbroje rycerskie z dawnej epoki. W jego piwnicach zachowały się najstarsze fragmenty murów, pochodzące z XIV wieku.  


Posłuchaj

3:45
Zamek w Kożuchowie – dawna własność królów, karmelitów i ewangelików (Trójka po królewsku)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 19.09.2023
Godzina emisji: 10.48

kc


Polecane