Dwa lata kryzysu migracyjnego. Reportaż "Zapora" Pawła Turskiego [POSŁUCHAJ]
2023-09-14, 08:09 | aktualizacja 2023-09-14, 08:09
Mijają dwa lata od początku kryzysu migracyjnego. Kryzysu, którego reżyserem jest Moskwa, a wykonawcą Mińsk. Reżimy, chcąc rozpoznać czas i reakcję Polski, sięgnęły po broń "D", czyli demograficzną. Na granicę polsko-białoruską bez przerwy transportowani są migranci ekonomiczni.
W reportażu "Zapora" punktem wyjścia jest to, co się działo w Usnarzu Górnym dwa lata temu. Przypominamy pierwsze reakcje środowisk, pytamy mieszkańców, jak dziś, z perspektywy czasu, pamiętają tamte wydarzenia. – Na tej ulicy było sporo osób, policja ich zabierała. Na chodniku też leżało trochę osób. Trochę było strachu – opowiada mieszkanka Usnarza Górnego.
– Cały proceder migracji na granicy polsko-białoruskiej jest od początku do końca zorganizowany. Nie ma tam żadnych przypadkowych osób, które przyjechały szukać pomocy na terenie Polski – wyjaśnia por. Anna Michalska, rzecznik prasowy komendanta głównego Straży Granicznej. – Cały proceder jest organizowany od krajów pochodzenia tych cudzoziemców; już tam wykupują sobie różne pakiety, w zależności od tego, na co ich stać. (...) Jest to też szlak drogi, ekskluzywny, jeśli chodzi o nielegalną migrację. To nie są osoby, które są błędnie mylone z uchodźcami. To osoby, które chcą złożyć wniosek o ochronę międzynarodową nie w pierwszym bezpiecznym kraju, a w tym, który sobie wybrali. To nie są uchodźcy, a migranci ekonomiczni – zaznacza rzeczniczka.
Poprzez wspomnienia docieramy do tego, jak dziś wygląda sytuacja na granicy. Mimo tego, że atak hybrydowy wciąż trwa, to jest tutaj spokojnie. – Wcześniej było ich więcej. Było widać, jak chodzili w nocy, czasem przyjeżdżała policja – dodaje kolejny mieszkaniec.
Duża w tym zasługa zapory, która zagwarantowała bezpieczeństwo Polkom i Polakom. Zapora chroni też strażników granicznych, którzy przed jej powstaniem byli narażeni na ciągłe, agresywne ataki ze strony białoruskich służb i migrantów. Mimo tego, że zapora broni nas przed bronią demograficzną, pewne środowiska chcą jej likwidacji. Wskazują one na jej nieskuteczność. Wszelkie wątpliwości, miesiąc przed referendum, rozwiejemy w reportażu.
Najczęściej czytane:
- Jak u Pana Boga za piecem. Reportaż "To MY" [POSŁUCHAJ]
- Beatyfikacja rodziny Ulmów. Precedens w historii Kościoła [POSŁUCHAJ]
Posłuchaj
***
Tytuł reportażu: "Zapora"
Autor reportażu: Paweł Turski
Data emisji: 13.09.2023
Godzina emisji: 22.12
qch