Prezydent @AndrzejDuda w #Markowa: Na tej ziemi od tysiąca lat mieszkali Polacy razem z Żydami. Przy różnych wichrach historii, przy różnych zdarzeniach. Oba te narody także w ramach wielkiej Rzeczypospolitej wielu narodów trwały i współżyły ze sobą, rozwijając swoje kultury,… pic.twitter.com/tgXMhoCNfY
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) September 10, 2023
Świadectwo rodziny Ulmów. Rodzice wraz z dziećmi wyniesieni na ołtarze
Arcybiskup przemyski Adam Szal podziękował papieżowi Franciszkowi za beatyfikację rodziny Ulmów. W Markowej odbyła się msza święta, podczas której papieski wysłannik, kardynał Marcello Semeraro, prefekt watykańskiej Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, dokonał aktu beatyfikacji.
Obraz przedstawiający rodzinę Ulmów zaprezentowany na uroczystościach beatyfikacyjnych rodziny Ulmów na stadionie w Markowej.
Foto: PAP/Darek Delmanowicz
- Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że świadectwo beatyfikowanej dziś rodziny Ulmów jest najbardziej wyrazistym przykładem zbrodni dokonywanych przez Niemców na Polakach pomagających Żydom w czasie II wojny światowej.
- Podczas mszy beatyfikacyjnej prezydent zwrócił uwagę, że zbrodnicze prawodawstwo nazistowskie nie hamowało Polaków przed pomocą żydowskiej społeczności w trudnych realiach wojennych.
- Pierwszy raz w historii Kościoła na ołtarze wyniesiona została cała rodzina. Józef, Wiktoria oraz ich siedmioro dzieci zostali zamordowani w 1944 roku przez Niemców za ukrywanie ośmiorga Żydów z rodzin Goldmanów, Grünfeldów i Didnerów.
Papież Franciszek powiedział, że beatyfikowana w Markowej rodzina Ulmów była promieniem światła podczas drugiej wojny światowej. "Niech będzie dla nas wszystkich wzorem do naśladowania w czynieniu dobra w służbie potrzebującym" - mówił wiernym podczas spotkania na modlitwie Anioł Pański w Watykanie.
Józef i Wiktoria Ulmowie i ich siedmioro dzieci
Zwracając się do wiernych, przybyłych na plac Świętego Piotra, papież powiedział: "Dzisiaj w Markowej w Polsce zostali beatyfikowani męczennicy Józef i Wiktoria Ulmowie i ich siedmioro dzieci. Cała rodzina została zgładzona przez nazistów 24 marca 1944 roku za udzielenie schronienia Żydom, którzy byli prześladowani".
"Nienawiści i przemocy, które charakteryzowały tamten czas, przeciwstawili miłość ewangeliczną. Ta polska rodzina, która była promieniem światła w mrokach II wojny światowej, niech będzie dla nas wszystkich wzorem do naśladowania w czynieniu dobra, w służbie potrzebującym" - oświadczył Franciszek.
Za pomoc Żydom zapłacili najwyższą cenę
Józef i Wiktoria Ulmowie mieszkali we wsi Markowa, w przedwojennym województwie lwowskim, obecnie podkarpackim. Wiosną 1944 roku Ulmowie zostali zadenuncjowani, prawdopodobnie przez granatowego policjanta, że ukrywają Żydów. Niemieccy żandarmi, z posterunku w Łańcucie, 24 marca 1944 roku dokonali masakry w domu Ulmów. Najpierw zginęli Żydzi, wśród nich dwie córki sąsiadów Ulmów - Goldmanów: Golda (Genia) Gruenfeld oraz Lea Didner wraz ze swoim małym dzieckiem.
Zamordowano także trzech braci Szallów, ich 70-letniego ojca Saula Szalla oraz kolejnego mężczyznę z rodziny Szallów. Następnie na oczach dzieci Ulmów rozstrzelano Józefa i jego żonę Wiktorię, która była w siódmym miesiącu ciąży. Na końcu zabito dzieci - ośmioletnią Stanisławę, sześcioletnią Barbarę, pięcioletniego Władysława, czteroletniego Franciszka, trzyletniego Antoniego i półtoraroczną Marię. W masakrze zginęło szesnaście osób.
W Markowej na Podkarpaciu trwa msza beatyfikacyjna Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci. Nabożeństwu przewodniczy wysłannik Papieża, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro. W Eucharystii uczestniczą Prezydent @AndrzejDuda z Małżonką Agatą… pic.twitter.com/ZEGSFHI0Oi
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) September 10, 2023
***
Tytuł audycji: Leniwe popołudnie
Autorka audycji: Anna Popek
Data emisji: 10.09.2023
Godzina emisji: 13.07
IAR/PAP/zch/aw