Najlepsi aktorzy, reżyser i spektakl sezonu, czyli laureaci nagród miesięcznika "Teatr" w "Trójce pod księżycem"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Najlepsi aktorzy, reżyser i spektakl sezonu, czyli laureaci nagród miesięcznika "Teatr" w "Trójce pod księżycem"
Agnieszka PrzepiórskaFoto: Barbara Marcinik/PR

Znamy już laureatów nagród przyznawanych przez miesięcznik "Teatr" za sezon 2022/23. Przedstawiliśmy ich w "Trójce pod księżycem". Porozmawialiśmy także o kolejnej premierze nowego sezonu.

Nagrody miesięcznika "Teatr" to: Nagroda im. Konrada Swinarskiego, honorująca najlepszego reżysera sezonu, wręczana od 1976 roku, oraz Nagroda dla najlepszej aktorki i najlepszego aktora im. Aleksandra Zelwerowicza – od 1984 roku. Redakcja nagradza także twórców spektaklu uznanego za spektakl sezonu.

Za sezon 2022/23 nagrody otrzymają: Wojciech Faruga, za reżyserię "Dekalogu" na podstawie Krzysztofa Kieślowskiego i Krzysztofa Piesiewicza w Teatrze Narodowym, Agnieszka Przepiórska, za rolę Barbary Sadowskiej w monodramie pt. "W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej", wyprodukowanym przez Dom Spotkań z Historią, oraz Roman Gancarczyk, za rolę Jamesa Tyrone'a w spektaklu "Pewnego długiego dnia" wg Eugene'a O'Neilla, w reżyserii Luka Percevala w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie.

Nagrodę Specjalną w tym roku otrzymają twórcy musicalu "1989", koprodukcji Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.


Naszym gościem był obserwator teatru w kraju i za granicą, krytyk, bloger Tomasz Domagała.


Olga Sarzyńska Olga Sarzyńska

Do pierwszych premier sezonu należy czwarta część cyklu pod hasłem "Miłujcie waszych nieprzyjaciół", realizowanego w Laboratorium Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. To słuchowiska-widowiska, nazwane audioteatrem, w których ich autor i reżyser Tomasz Man czyta na nowo Pismo Święte. Ważną ich cechę stanowi eksperymentalna forma dźwiękowa. Punktem wyjścia każdego scenariusza jest przesłanie wybrane z Ewangelii. Tym razem to: "Nie przyszedłem, aby przynieść pokój, ale miecz".


Tomasz Man "Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale miecz", plakat Tomasz Man, "Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale miecz", plakat

O tym, jak zostało zinterpretowane radykalnie brzmiące ewangeliczne przesłanie, porozmawialiśmy z Tomaszem Manem, z twórcą przestrzeni dźwiękowej Pawłem Romańczukiem oraz z jedną z dwóch aktorek – Olgą Sarzyńską.


Posłuchaj

54:40
Najlepsi aktorzy, reżyser i spektakl sezonu, czyli laureaci nagród miesięcznika "Teatr" w TPK (Trójka pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Dariusz Pieróg
Data emisji: 8.09.2023
Godzina emisji: 0.05

pr

Polecane