Reklama

reklama

Oszustwa w internecie. To mit, że tylko starsi padają ich ofiarą

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Oszustwa w internecie. To mit, że tylko starsi padają ich ofiarą
Strony internetowe są najprostszym sposobem na pozyskanie pieniędzy na fałszywe zbiórki pieniężne. Pomaga w tym anonimowość administratorów fałszywych stron WWW.Foto: Shutterstock/fizkes

"Jestem taką osobą, która stara się co jakiś czas zmieniać hasła, nie loguję się na komputerach, które nie należą do mnie, więc byłem pewien, że taka sytuacja mnie nie dotknie", "Zawsze śmiałam się z ludzi, których moim zdaniem tak łatwo było oszukać. Nigdy nie sądziłam, że będę w tej grupie", mówią bohaterowie reportażu Jakuba Tarki. 

Liczba przestępstw popełnianych w sieci rośnie z każdym rokiem. Niebagatelny wpływ na rozwój cyberprzestępczości miała pandemia, która zmieniła nasze nawyki. Z roku na rok więcej kupujemy przez internet, zawieramy przez niego umowy, wysyłamy skany dokumentów, pracujemy zdalnie. Coraz chętniej korzystamy także z komunikacji przez smartfony. Przestępcy kradną nie tylko nasze pieniądze, ale i osobiste dane. 

Nasze przyzwyczajenia, ale też codzienny pęd życia czy – wręcz odwrotnie – wakacyjny luz wykorzystują pomysłowi i przebiegli przestępcy. W reportażu przedstawiamy historie osób, które – mimo że uważają się za czujne – zostały oszukane w internecie. 

"Na rekrutację" – nowa metoda internetowych oszustów

Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) poinformowała, że zespół CERT Polska (Computer Emergency Response Team) obserwuje kampanię, w której wykorzystywany jest motyw rekrutacji do znanych firm. Jak wyjaśniła NASK, z potencjalną ofiarą kontaktuje się fałszywy "przedstawiciel HR" lub "menedżer do spraw rekrutacji", podając się za pracownika takich firm jak Allegro, Asseco lub BrainHub. 

Kradzież danych i pieniędzy

"Przedstawiona oferta zatrudnienia wydaje się naprawdę atrakcyjna. Oszuści zachęcają do kontaktu poprzez komunikator WhatsApp" – podała NASK. Dodała, że następnie kierują rozmówcę na fałszywe strony internetowe, które szatą graficzną przypominają portale firm, rzekomo oferujących możliwość zatrudnienia. W rzeczywistości jednak przestępcy wyłudzają tym sposobem dane oraz pieniądze. 

Najczęściej czytane

Nowe regulacje zwiększają bezpieczeństwo

Sejm przyjął nową ustawę, która określa prawa i obowiązki służb i telekomów w walce z cyberprzestępcami. Dzięki temu będziemy bardziej bezpieczni. Nowe przepisy zakładają szereg zmian, które mają pomóc w walce z cyberprzestępcami stosującymi przede wszystkim spoofing (czyli podszywanie się pod numer telefonu firmy lub organizacji podczas rozmów telefonicznych) oraz smishing lub SMS phishing (czyli analogiczny sposób oszustwa, ale z wykorzystaniem SMS-ów).

Posłuchaj

27:33
Oszustwa na portalach społecznościowych, fałszywe oferty pracy, wirtualne faktury. Jak nie paść ofiarą oszustw w internecie? (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł reportażu: Oszukani w sieci
Autor reportażu: Jakub Tarka 
Data emisji:
 4.09.2023
Godzina emisji: 
22.18

Polecane