Dwa zakończenia i... ciąg dalszy? Podsumowanie "Lata z dreszczykiem"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dwa zakończenia i... ciąg dalszy? Podsumowanie "Lata z dreszczykiem"
W tym roku zaprosiliśmy słuchaczy do tworzenia powieści kryminalnejFoto: Polskie Radio

Opowieść o rubinie Serce Maharadży dobiegła końca. W "Lecie z Radiem" usłyszeliśmy dwa zakończenia historii, które stanowią zamknięcie naszej wakacyjnej zabawy. Opowieść jednak jeszcze do nas powróci - jako lektura w "Czterech porach roku". - Po prostu płaczę, że to koniec naszej przygody - mówi Anna Stempniak, jurorka konkursu.

Czym jest "Lato z dreszczykiem"?

"Lato z dreszczykiem" było okazją dla słuchaczy, by stworzyć wyjątkowe opowiadanie, które we wrześniu będzie czytane na antenie Jedynki. Początek napisała nasza dziennikarka Iza Żukowska, ciąg dalszy przez całe tegoroczne "Lato z Radiem" tworzyli natomiast słuchacze.

W poniedziałek (28.08) poznaliśmy finał historii, która powstawała przez dwa miesiące. Niespodziewanie jednak opowieść doczekała się dwóch zwycięskich fragmentów. Jury zdecydowało się nagrodzić zakończenia nadesłane przez Małgorzatę Olmę i Mikołaja Ryśkiewicza. W jednym okazało się, że komisarz Bóbr-Bobrowicz i Marianna związali się na dłużej. Z kolei drugie zakończenie miało charakter otwarty, dowiedzieliśmy się jedynie, że śledczy ponownie wyruszyli w pogoń za przestępcami, którzy tym razem, wraz ze swoim tajemniczym kufrem, pojawili się w Szwajcarii.

Najczęściej czytane

"Lato z dreszczykiem" - ciąg dalszy nastąpi?

Jak przyznaje Iza Żukowska, pisarka i jurorka "Lata z dreszczykiem", zabawa kryminalna upłynęła niewiarygodnie szybko. - Dopiero co powstawał ten pierwszy odcinek i zastanawiałyśmy się z Anną, jak i gdzie zakotwiczyć tę historię - przyznaje dziennikarka.

Jednocześnie jurorki zapowiadają, że opowieść nie musi dobiegać końca. - Opowieść ma otwarte zakończenie. (...) Wszystko przed nami. Jeśli Państwu się spodobało, to dlaczegóż by nie? W końcu to słuchacze decydują o zawartości audycji - podkreślają Anna Stempniak i Iza Żukowska.

Niewykluczone więc, że zabawa powróci w przyszłości. Konkurs wszak spotkał się z zainteresowaniem słuchaczy, na co wskazuje ilość nadesłanych tekstów. - Uważam, że to był bardzo dobry pomysł. Bardzo się cieszę, że spotkał się z takim odzewem - ocenia Andrzej Mastalerz, który co tydzień prezentował kolejne zwycięskie fragmenty.

A co z tegoroczną powieścią? Jej całość jeszcze pojawi się na antenie radiowej Jedynki. Opowieść usłyszymy w znakomitej aktorskiej interpretacji we wrześniu w "Czterech Porach Roku". Od 4 września na antenie radiowej Jedynki będzie można wysłuchać opowieści w znakomitej interpretacji Andrzeja Mastalerza - laureata Wielkiej Nagrody Festiwalu "Dwa Teatry 2022". Od poniedziałku do piątku, ok. godz. 11.30, w audycji "Cztery Pory Roku" emitowane będą fragmenty tej wyjątkowej lektury.

***

Kiedy było pierwsze "Lato z Radiem"?

"Lato z Radiem" to kultowa audycja nadawana latem w Programie 1 Polskiego Radia; po raz pierwszy została wyemitowana 1 lipca 1971 roku. Pomysłodawcą i pierwszym szefem audycji był Aleksander Tarnawski. Początkowo był to magazyn turystyczny, trwający tylko kilkanaście minut. Nowością już pierwszych wydań była emisja na żywo, co w latach 70. XX wieku było nowatorskie. Sygnałem audycji od początku jest "Polka Dziadek". Letnim audycjom od wielu lat towarzyszą również muzyczne koncerty i płyty. 

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadził: Daniel Wydrych

Goście: Anna Stempniak, Iza Żukowska (jurorki, dziennikarki Programu 1 Polskiego Radia), Andrzej Mastalerz (aktor)

Data emisji: 28.08.2023

Godzina emisji: 9.00-12.00

***

"Lato z Radiem" na antenie Programu 1 Polskiego Radia codziennie, od poniedziałku do soboty, w godzinach 9.00-12.00. Słuchaj też na stronie www.latozradiem.pl oraz w aplikacji mobilnej "Lato z Radiem".

qch

Polecane