Reklama

reklama

Air Show Radom 2023. Jak zostać pilotem grupy Żelazny?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Air Show Radom 2023.  Jak zostać pilotem grupy Żelazny?
Air Show Radom 2023: ORLEN Grupa Akrobacyjna Żelazny Foto: PAP/Radek Pietruszka

– Drugi rok z rzędu mamy projekt "Żelazny akrobata". Ogłaszamy to w mediach lotniczych i zgłaszają się do nas panie i panowie, piloci z odpowiednimi uprawnieniami – mówi płk Krzysztof "Szopa" Szopiński z ORLEN Grupy Akrobacyjnej Żelazny.

Jak wyjaśnia rozmówca Piotra Firana w ORLEN Grupie Akrobacyjnej Żelazny mają możliwość latania także kobiety. – Mamy w swoim składzie Agatę Porębską, która jest wspaniałym pilotem akrobacyjnym, szybowcowym i samolotowym. W tym roku zdobyła tytuł drużynowego mistrza świata w akrobacji szybowcowej – dodaje gość Trójki.

Jak wyglądają treningi lotniczych akrobatów?

– Musi być tak zwany trening ciągły. Przed imprezą taką jak Air Show Radom treningi nie są już takie intensywne, bo główne uderzenie treningowe i przygotowawcze jest przed danym sezonem. Wtedy jest wymyślany nowy program pokazów, bo staramy się to robić co roku. Głownie decyduje o tym nasz lider prowadzący Wojtek Krupa. Nowe figury są szczegółowo omawiane, rozrysowywane na specjalnych tablicach – wyjaśnia Krzysztof "Szopa" Szopiński z ORLEN Grupy Akrobacyjnej Żelazny.

Posłuchaj

6:32
Prawnik, wykładowca i biznesmen, czyli piloci grupy Żelazny. Jak zostać członkiem tej formacji? (Spotkania trzeciego stopnia/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Pierwszy trening określany "pieszo latając" odbywa się jeszcze na ziemi. Dopiero później piloci ćwiczą w samolotach, wszystko jest nagrywane i szczegółowo omawiane. Dopiero z tych poszczególnych elementów składany jest pokaz. 

"Instruktorzy pokazują na całym świecie swój kunszt wyszkolenia"| Air Show Radom 2023/Polskie Radio

 Przeczytaj także:

Jak przyznał Krzysztof "Szopa" Szopiński z ORLEN Grupy Akrobacyjnej Żelazny, piloci ogrom czasu spędzają doskonaląc swoje umiejętności, jednak trzeba być zawodowym pilotem, żeby zostać członkiem tej kultowej formacji. Obecnie latają w niej m.in.: prawnik, przedsiębiorca czy wykładowca akademicki. 


Nocny pokaz zakończył pierwszy dzień Międzynarodowych Pokazów Lotniczych AIR SHOW Radom 2023. Przez półtorej godziny na niebie nad radomskim lotniskiem trwał spektakl świetlny i pirotechniczny z udziałem myśliwców, szybowców i motoszybowców, paralotni i samolotów transportowych oraz grupy akrobacyjnej Żelazny. 

Tłumy miłośników lotnictwa podziwiały podniebne wyczyny polskich i zagranicznych pilotów. Podczas dwudniowej imprezy prezentowało się ponad 50 maszyn w powietrzu i na ziemi oraz przeszło 70 jednostek sprzętu lądowego.

 AIR SHOW Radom - serwis specjalny Polskiego Radia <<<

Radomski Air Show to największa tego typu impreza lotnicza w tej części Europy. W ciągu dwudniowych pokazów organizatorzy spodziewali się około 180 tys. widzów. 

Air Show Radom 2023. Transmisja wideo i relacje na antenie Polskiego Radia

Polskie Radio jako jedyne transmitowało na swoim portalu oraz w mediach społecznościowych całą imprezę. Streaming wideo, prowadzony w formie wielokamerowej, dynamicznej transmisji na żywo, ma za zadanie jak najlepiej oddać klimat imprezy. Oprócz samych pokazów lotniczych nie zabraknie także rozmów z pilotami, żołnierzami i gośćmi imprezy.

Transmisje z wydarzenia można obejrzeć również na specjalnej stronie internetowej airshow.polskieradio.pl. Oprócz relacji na żywo, po zakończeniu pokazów, na stronie udostępnione zostaną najciekawsze fragmenty występów.

  • Polskie Radio jest głównym patronem medialnym Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show Radom 2023
  • Więcej informacji na stronie Polskiego Radia
  • Serwis specjalny Polskiego Radia Air Show Radom 2023

***

Tytuły audycji: Spotkania trzeciego stopnia
Prowadzący: 
 Piotr Firan
Gość:  Krzysztof "Szopa" Szopiński (ORLEN Grupy Akrobacyjnej Żelazny)
Daty emisji: 
27.08.2023
Godziny emisji:
 14.36

gs

Polecane