"Anna wygerowanna". Sztuczna inteligencja to pomoc czy zagrożenie?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Anna wygerowanna". Sztuczna inteligencja to pomoc czy zagrożenie?
Co potrafi AI?Foto: Polskie Radio/Adam Bogoryja-Zakrzewski

Nikt nie wie, ile dokładnie ma lat, prawdopodobnie kilka, może z dziesięć. Nawet nie wiadomo, gdzie się urodziła – czy w Dolinie Krzemowej, czy w innym centrum informatyki na świecie.

I choć jest tak młoda, potrafi z Tobą rozmawiać, przeczytać tekst, czasem zastąpić lektora. Pracuje za Ciebie. Radzi sobie też doskonale z odnalezieniem zagubionego przedmiotu. Ma ogromną wiedzę, a chłonie jej więcej i coraz szybciej. Mowa o sztucznej inteligencji, która wkracza m.in. w media, sztukę, usługi telefoniczne, coraz odważniej. Jest jednocześnie posłuszna i… groźna. Może być wykorzystywana w złym, przestępczym celu. Może nas oszukiwać i trudno będzie się nam przed nią uchronić. Może nam zabrać pracę. Być tanią konkurentką dla naszego zawodu. 

W tym reportażu: "Anna wygenerowanna" poruszonych jest kilka zagadnień związanych z możliwościami sztucznej inteligencji. W kolejnych audycjach na ten temat będą kolejne przykłady jej działalności i wpływu na ludzi. Już na przykład powstają pierwsze produkcje filmowe, w których AI wykorzystuje nie tylko nasz głos, także twarz, naszą postać. 

AI, czyli nowe możliwości dla osób z niepełnosprawnościami

W tym reportażu bohaterem jest uzdolniony realizator dźwięku, lektor, podcaster – Darek Marchewka – którego fascynuje sztuczna inteligencja. Dzięki niej i tylko o niej założył jedną ze swoich stron internetowych. To właśnie AI pomogła mu stworzyć grafikę, a w tej audycji pokazuje, co jeszcze potrafi. Wyszukanie i dobranie zdjęć na zadany temat, służących do zbudowania witryny internetowej, nie sprawia jej żadnego problemu. 

I nie byłoby to jeszcze tak zaskakujące, gdyby nie fakt, że budową tych stron i pracą zawodową z dźwiękiem zajmuje się niedowidzący Darek. To przykład dla wielu innych niewidomych, że znalezienie sposobu na siebie, pracę, z której można się utrzymać i czerpać satysfakcję, jest możliwe. 

Przeczytaj także:

I nie jest ważne, gdzie tę pracę się wykonuje, czy we Wrocławiu – tak jak bohater reportażu – czy w wymyślonym na potrzeby tego artykułu Pcimiu Dolnym. Liczy się pasja, wiedza i wytrwałość. Właściwie, pracowitość i organizacja. Darek Marchewka do pracy bierze się już po pierwszej kawie, i tak do wieczora. Realizuje audiobooki, tworzy strony internetowe, szkoli ze sztuki pracy z dźwiękiem. Sam o sobie mówi, że jest ulepiony z dźwięku. 


Posłuchaj

31:01
"Anna Wygenerowanna", czyli jak sztuczna inteligencja może odmienić nasze życie na lepsze (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł reportażu: "Anna wygenerowanna"
Autor reportażu: Adam Bogoryja–Zakrzewski 
Data emisji: 22.08.2023
Godzina emisji: 22.13

gs

Polecane