Najlepsze samoloty i mistrzowie pilotażu w akcji. Air Show Radom 2023 już w ten weekend!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Najlepsze samoloty i mistrzowie pilotażu w akcji. Air Show Radom 2023 już w ten weekend!
Zespół Akrobacyjny "Orlik" w akcjiFoto: Lukasz Dejnarowicz / Forum

– Będziemy nadlatywać a to z prawej, a to z lewej, a to z przodu, a to rozejście, a to mijanka – zapowiada szef Zespołu Akrobacyjnego "Orlik" przez zaplanowanym na najbliższy weekend Air Show Radom 2023. Wielkie święto lotnictwa odbędzie się pod patronatem radiowej Trójki.

  • Air Show Radom 2023 odbędzie się weekend 26-27 sierpnia. Jedno z największych wydarzeń lotniczych w Europie wraca po pięciu latach przerwy.
  • Na niebie będziemy mogli podziwiać samoloty z trzynastu krajów, w tym po raz pierwszy koreańskie FA-50 z biało-czerwoną szachownicą na kadłubie. Większość z nich będzie można obejrzeć także z bliska na ziemi.
  • W sobotę i niedzielę Trójka będzie nadawać audycje specjalne z lotniska Radomiu. Program 3 Polskiego Radia jest medialnym patronem Air Show Radom 2023.

FA-50 Fighting Angel to lekkie, dwuosobowe samoloty bojowe produkcji południowokoreańskiej, zakupione na potrzeby polskiej armii. Są wyposażone w zaawansowane systemy zobrazowania i sterowania, a także w nowoczesną awionikę i radar kierowania ogniem. Oprócz nich na radomskim niebie pojawią się m.in. samoloty M-346 Bielik, PZL-130 Orlik oraz samolot M-28 Bryza. Swe umiejętności pokażą na nich piloci z bazy w Dęblinie.

Wszystko wyliczone, co do metra

Jedyny wojskowy zespół akrobacyjny w Polsce zaprezentuje specjalnie opracowany pokaz dla publiczności.  Będziemy nadlatywać a to z prawej, a to z lewej, a to z przodu, a to rozejście, a to mijanka. Chodzi o to, żeby nie zmieniać w trakcie pokazu samej wiązanki, dlatego, że tam jest tak mało czasu, tak małe odległości, tak duże prędkości, że każda zmiana planu może być niebezpieczna – mówi kpt. Michał Jabłoński, dowódca i lider Zespołu Akrobacyjnego "Orlik".

Pokaz poprzedza wiele godzin treningów w powietrzu. – To nie jest tak, że my sobie wsiadamy do kabiny, hop siup i lecimy. Tam wszystko jest wyliczone, co do metrów – zapewnia gość Trójki.

Cały lot w zasięgu wzroku

Podczas pierwszego od pięciu lat Air Show będziemy mogli także podziwiać pasażersko-transportową jednostkę PZL N-28 Bryza. Nie będzie ona wykonywać skomplikowanych akrobacji, bo nie jest do tego przystosowana. Można nią natomiast wykonać bardzo ciasne podejście do lądowania na małej przestrzeni. – Ten samolot praktycznie przez cały lot, od startu do lądowania, będzie w bardzo bliskim zasięgu wzroku, widzowie będą mogli go cały czas podziwiać – zapowiada kpt. Bogdan Suchorski.

Samoloty (i nie tylko) na wyciągnięcie ręki

Większość samolotów wykonujących w Radomiu podniebne akrobacje będzie można zobaczyć również z bliska na ziemi. Oprócz wymienionych wcześniej maszyn na wystawie statycznej zaprezentuje się m.in. powietrzna cysterna KC-135, należąca do Gwardii Narodowej amerykańskiego stanu Illinois. Będzie też makieta samolotu F-35, a poza tym nowoczesny sprzęt używany przez wojska lądowe, taki jak czołgi K2 Abrams czy wyrzutnie rakiet HIMARS.

Na Air Show Radom 2023 nie zabraknie również plenerowego studia Programu 3 Polskiego Radia, który jest patronem medialnym wydarzenia. W sobotę i w niedzielę Trójka będzie nadawać audycje specjalne prosto z radomskiego lotniska.  

Posłuchaj

5:33
Air Show Radom 2023. Najlepsze samoloty i mistrzowie pilotażu w akcji (Trójkowy punkt techniczny)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Zobacz też: 

***

Tytuł audycji: Trójkowy punkt techniczny
Prowadzi: Paweł Turski
Data emisji: 21.08.2023
Godzina emisji: 11.41

kc

Polecane