Dzień Instruktora Nauki Jazdy. Reportaż "Życie na czterech kółkach" [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dzień Instruktora Nauki Jazdy. Reportaż "Życie na czterech kółkach" [POSŁUCHAJ]
Instruktor nauki jazdy Andrzej GrabowskiFoto: Antoni Rokicki

Jak wygląda nauka jazdy z osobami, które wielokrotnie oblały egzamin na prawo jazdy? Czy każdy może zostać kierowcą? To niektóre z pytań, jakie pojawiają się w reportażu "Życie na czterech kółkach", którego bohaterem jest instruktor Andrzej Grabowski. 7 sierpnia obchodziliśmy Dzień Instruktora Nauki Jazdy.

Andrzej Grabowski od 16 lat jest instruktorem nauki jazdy z Makowa Mazowieckiego. Jak sam mówi, od dziecka marzył o tym zawodzie. Wspomina, jak będąc kilkuletnim chłopcem po raz pierwszy jeździł syrenką pod opieką taty i dziadka, którzy od początku przekazywali mu zasady bezpiecznej jazdy. 

Agresja na drodze często bywa związana z tym, że wielu kierowców wyładowuje tu swoją frustrację wynikającą z problemów w domu czy pracy. Pan Andrzej uczy swoich kursantów tego, że najważniejsze jest bezpieczne dotarcie do celu oraz zachowanie spokoju. Współpracuje z organizacjami, które prowadzą szkolenia dla młodzieży szkolnej, m.in. z fundacją Prodriver. Dzięki niej młodzi adepci jazdy samochodem dowiadują się m.in., jak wygląda w praktyce dachowanie pojazdu i dlaczego prowadzenie auta po alkoholu jest takie niebezpieczne.

Andrzej Grabowski przyznaje, że czasem trafiają do niego osoby, które wielokrotnie nie mogą zdać egzaminu na prawo jazdy – rekordziści mają ponad 20 nieudanych podejść. Jak wygląda praca z takimi osobami? Czy każdy może zostać kierowcą? Tego wszystkiego dowiadujemy się z reportażu  "Życie na czterech kółkach".

Posłuchaj

23:01
"Życie na czterech kółkach" (Reportaż w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Instruktor nauki jazdy Andrzej Grabowski fot Antoni Rokicki Instruktor nauki jazdy Andrzej Grabowski, fot. Antoni Rokicki

Posłuchaj też: 

***

Tytuł reportażu: "Życie na czterech kółkach"
Autor reportażu: Antoni Rokicki
Data emisji:
 7.08.2023
Godzina emisji: 
22.28

zch/kc

Polecane