Puszcza Niepołomice – bajeczna historia piłkarskiego Kopciuszka [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Puszcza Niepołomice – bajeczna historia piłkarskiego Kopciuszka  [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]
Zawodnicy Puszczy świętują awans do PKO BP EkstraklasyFoto: PAP/Łukasz Gągulski

– Najważniejsze jest to, abyśmy nie stracili tego "ducha Puszczy", żebyśmy dalej byli tymi samymi ludźmi – mówi prezes Puszczy Niepołomice Marek Bartoszek. Rodzinny klub z małego miasteczka na 100-lecie istnienia wywalczył awans do piłkarskiej Ekstraklasy. W walce o promocję wyprzedził tak znane marki jak Wisła Kraków czy Arka Gdynia.

  • Puszcza Niepołomice awansowała do Ekstraklasy w setną rocznicę istnienia klubu. Była to największa sensacja minionego sezonu piłkarskiego w Polsce.
  • Niespełna 20-tysięczne Niepołomice leżą niedaleko Krakowa i są siedzibą okazałego zamku pamiętającego czasy Kazimierza Wielkiego.

– Myślę, że to jest więcej niż spełnienie marzeń. Dalej mamy wrażenie, że żyjemy w jakiejś bajce – mówi prezes Puszczy Niepołomice Marek Bartoszek. – Pracy jest zdecydowanie więcej niż w I lidze, którą znamy od podszewki. Oczekiwania i wymagania są zdecydowanie większe. Mimo że czasu na świętowanie dużo nie było, a na sen teraz jest go jeszcze mniej, to perspektywa tego, że będziemy grać w lidze, w której jest 18 najlepszych drużyn w Polsce, motywuje. Na tej adrenalinie dajemy radę – dodaje bohater reportażu.

Nie stracić "ducha Puszczy"

Nieustępliwość i wola walki – to cechy, z których słyną zawodnicy Puszczy. W dużym stopniu dzięki nim na finiszu walki o Ekstraklasę udało im się pokonać jeden z najbardziej utytułowanych polskich klubów, czyli Wisłę Kraków. – Najważniejsze jest to, abyśmy nie stracili tego "ducha Puszczy", żebyśmy dalej byli tymi samymi ludźmi. Mamy świadomość, że razem osiągnęliśmy coś niewyobrażalnego, ale nie będziemy się zmieniać – zapewnia Marek Bartoszek.

Miasto polskich królów

Sukces Puszczy zwrócił oczy całej Polski na niespełna 20-tysięczne Niepołomice. Turystyczną wizytówką miasta jest zamek pamiętający czasy Kazimierza Wielkiego. Wzniesiony w XIV wieku, został rozbudowany przez dynastię Jagiellonów i ochrzczony mianem "małego Wawelu". O historii zamku, którego częstymi gośćmi bywali królowie Zygmunt Stary i Zygmunt August, a także królowa Bona, opowiada w reportażu Marta Przybylska z Muzeum Niepołomickiego.


Posłuchaj

20:34
Puszcza Niepołomice – bajeczna historia piłkarskiego Kopciuszka (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czas na Ekstraklasę

Już w najbliższy weekend Puszcza Niepołomice rozegra swój pierwszy w stuletniej historii mecz na najwyższym szczeblu piłkarskich rozgrywek w Polsce. W niedzielę (23 lipca) drużyna spod Krakowa zmierzy się na wyjeździe z Widzewem Łódź.

Jednym z architektów awansu Puszczy do PKO BP Ekstraklasy jest trener Tomasz Tułacz. Były piłkarz m.in. Stali Mielec, Stali Stalowa Wola i Tłoków Gorzyce w klubie z Niepołomic pracuje od ponad ośmiu lat. Ten fakt czyni go trenerem ze zdecydowanie najdłuższym nieprzerwanym stażem wśród wszystkich 18 drużyn z najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce.

***

Tytuł reportażu: "Puszcza Niepołomice"
Autorzy reportażu: Krzysztof Łoniewski i Mateusz Warianka
Data emisji: 
19.07.2023
Godzina emisji: 
22.25

kc

Polecane