Reklama

reklama

Francja znana bardziej i mniej. Imponujące zabytki Paryża

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Francja znana bardziej i mniej. Imponujące zabytki Paryża
Chateau de Chenonceau - zamek nad rzeką Cher w dolinie Loary we Francji.Foto: Shutterstock

Francja to wielość regionów, z których każdy ma swoją specyfikę. Turenia stała się kolebką królów Francji, ze słynnymi zamkami nad Loarą. To właśnie o nich i o francuskiej kulturze opowiadała w "Leniwym popołudniu" Sylwia Sawicka. Z czego słynie Francja? Co warto zobaczyć w Paryżu? 

  • Dziedzictwo historyczne rozwija się wzdłuż rzeki Loary od Masywu Centralnego do Atlantyku. 
  • Region z ponad 400 fascynującymi zamkami i malowniczymi winnicami jest miejscem światowego dziedzictwa UNESCO.
  • Francja przyciąga także kulturą, zabytkami i ofertą muzealną. - Warto wybrać się do Francji i samemu przekonać o bogactwie kultury tego kraju - mówiła w Trójce Sylwia Sawicka.

Miłości, światła, muzea i wieża górująca nad miastem

Paryż to miasto miłości, świateł i muzeów. Możemy tam zjeść kasztany i podziwiać panoramę rozciągającą się z tarasów widokowych wieży Eiffla. – Wznoszę dla Paryża, dla Francji, dla świata tę oto wieżę ze stali. Będzie to najwyższa wieża na świecie - mówił inżynier Gustave Eiffel, projektant słynnej paryskiej budowli. Konstrukcja powstała z okazji wystawy światowej, którą zorganizowano w 100. rocznicę rewolucji francuskiej z 1789 roku. Budowla miała być symbolem gospodarczej i naukowo-technicznej potęgi ówczesnej Francji. 

31 marca 1889 roku Eiffel wywiesił flagę francuską na ukończonej budowli. Konstrukcja wieży składa się z około 18 tysięcy metalowych części i blisko 2,5 miliona nitów. Całkowita masa wynosi 9 tysięcy ton żelaza, a wysokość 300 metrów. W zależności od wahań temperatury wieża - zgodnie z prawami fizyki - rośnie lub maleje o około 16 centymetrów.

Jej budowa trzymana była w wielkiej tajemnicy. Gustave Eiffel - inżynier, konstruktor mostów, architekt i budowniczy - początkowo planował zbudować dużo wyższą wieżę.

Łuk Triumfalny

29 lipca 1836 roku, a był to piątek, uroczyście odsłonięto monumentalną budowlę nazwaną Łukiem Triumfalnym. Przez prawie 30 lat budowaną jako pomnik na upamiętnienie wojennych zwycięstw cesarza Napoleona I. Budowla swoimi napisami i reliefami zaświadcza i upamiętnia bohaterstwo żołnierzy francuskich w bitwach od okresu napoleońskiego aż do teraz. Od 1921 roku znajduje się tam Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie nieustannie płonie znicz pamięci.

Zabytkowe pomniki i posągi 

Otoczone parkami, pałacami i kamienicami, pomniki ustawione na placach i poświęcone zostały wybitnym postaciom i wydarzeniom. Według szacunków, w Paryżu zobaczyć możemy około 500 pomników. Funkcję monumentów w Paryżu pełnią także niewielkie budowle i fontanny. Jak dodaje znawczyni, w Paryżu warto wybrać się także do muzeów. W mieście jest ich ponad 170. Placówki dotyczą różnej tematyki. By zobaczyć większość najciekawszych muzealnych siedzib, warto zaplanować zwiedzanie połączone z rejsem lub spacerem wzdłuż Sekwany. 

Posłuchaj

49:07
Leniwe popołudnie - 6 sierpnia 2023r. (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Leniwe popołudnie
Autorka audycji: Anna Popek
Data emisji: 6.08.2023
Godzina emisji: 13.07

PR Historia/ polskieradio.pl/zch/kul

Polecane