Wysokowydajne, ekologiczne i bezpieczniejsze dla personelu. Nowe paliwo rakietowe stworzone przez polskich naukowców
2023-08-03, 15:08 | aktualizacja 2023-08-03, 15:08
Naukowcy z Instytutu Łukasiewicza opracowali nowe paliwo rakietowe. Ma być wysokowydajne i ekologiczne, a do tego bezpieczniejsze np. dla personelu. Produkt powstał w wyniku testów kilkuset różnych kombinacji związków chemicznych. Jak działa i na czym polega jego przewaga?
- Opracowany materiał jest bezpieczniejszą dla personelu i środowiska alternatywą wobec obecnie stosowanych, toksycznych materiałów.
- Nowa kombinacja wykorzystuje nadtlenek wodoru jako utleniacz oraz nowatorskie paliwo.
- – Chcemy, żeby przedsiębiorca, planując wdrożenia rozwojowe, myślał o współpracy z instytutem badawczo-rozwojowym – mówił Grzegorz Malinowski z Sieci Badawczej Łukasiewicz.
- Aleksander Sobotnicki, ekspert Sieci Badawczej Łukasiewicz wskazywał, że biznes potrzebuje wsparcia nie tylko w obszarze badawczo-rozwojowym.
– Opracowanie charakteryzuje się wysokimi osiągami, a to oznacza, że nie ma konieczności stosowania dodatkowych źródeł zapłonu, czyli upraszcza to konstrukcję silnika, pozwalając na wielokrotne użycie – podkreślają rozmówcy Jacka Frentzla. Jak wyjaśniają eksperci, impulsem właściwym w próżni na poziomie 310 sekund, a także hipergolicznością, czyli zdolnością do samoczynnego zapłonu po wymieszaniu składników w komorze spalania. To idealny kandydat do zastosowania w silnikach rakietowych dla przyszłych platform satelitarnych, lądowników i ostatnich stopni rakiet nośnych.
Wysokie osiągi i misje przyszłej generacji
– Opracowanie nowego materiału pędnego jest procesem długotrwałym i wymaga szeregu interdyscyplinarnych badań. Zespół dokonał istotnego osiągnięcia mogącego docelowo obniżyć koszty nowych systemów napędowych i koszty przygotowania satelitów do lotu. Ten krok przybliża nas do tego, by polskie paliwo mogło stać się standardem w misjach satelitów przyszłej generacji – zaznacza doktor inżynier Adam Okniński, dyrektor Centrum Technologii Kosmicznych w Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Michał Żołądkowski
Autor materiału reporterskiego: Jacek Frentzel
Data emisji: 3.08.2023
Godzina emisji: 9.18
IAR/PAP/mat.pras/zch