Scena teatralna Trójki: "Mimo wszystko" Zbigniew Herbert
2023-07-31, 10:07 | aktualizacja 2024-05-08, 12:05
"Mimo wszystko" – tak miał odpowiedzieć Zbigniew Herbert, zapytany o to, jak najkrócej określiłby swoją sytuację. Specjalne wydanie "Sceny teatralnej Trójki" osnute było wokół 25. rocznicy śmierci autora "Pana Cogito".
Urodzony we Lwowie w 1924 roku Zbigniew Herbert odszedł w Warszawie 28 lipca 1998 roku. Jego debiut poetycki "Struna światła" ukazał się w 1956 roku. Wiersze poety opublikowane zostały w 9 tomikach. Ostatnim z nich był "Epilog burzy" (1998).
We wczesnej fazie twórczości Herbert pisał także słuchowiska dla Polskiego Radia. Był znakomitym eseistą. Jego zainteresowania kulturą obszaru basenu Morza Śródziemnego sprawiły, że odbył ważne podróże, które zaowocowały dwoma tomami esejów: "Barbarzyńca w ogrodzie" i "Labirynt nad morzem". Kulturze Północy poświęcił natomiast "Martwą naturę z wędzidłem". Poezja Herberta stanowiła intelektualny przewodnik opozycjonistów, a także inspirowała bardów.
Gościem audycji był Andrzej Franaszek – autor dwutomowej, liczącej prawie dwa tysiące stron biografii poety. Jak wyznał, nad książką pracował około siedmiu lat, ale z twórczością Herberta zaczął obcować o wiele wcześniej. – Zacząłem to robić jako licealista. Wtedy te wiersze bardzo do mnie trafiały, inspirowały, zachęcały do rozwoju intelektualnego. To bycie z Herbertem zaczęło się, z mojego punktu widzenia, dość wcześnie i wciąż się nie skończyło. Do dziś wracam lekturą albo myślami do jego twórczości – stwierdził rozmówca Barbary Marcinik.
Rozmowie towarzyszyły wypowiedzi Zbigniewa Herberta, a także wiersze i piosenki do nich z muzyką Przemysława Gintrowskiego oraz Stanisława Radwana, pochodzące m.in. z wydanej pod patronatem Trójki płyty "Herbert 3.0". Cytowane były też fragmenty słuchowisk Teatru Polskiego Radia: "Lalek", "Maja" i "Drugi pokój" oraz Trójkowe słuchowisko na podstawie małych form prozatorskich Herberta pt. "Król mrówek".
Posłuchaj
***
Na "Scenę teatralną Trójki" w niedzielę (30 lipca) zaprosili Barbara Marcinik i Wojciech Dorosz.
kc