Zamek w Czchowie – forteca odwiedzana przez wielu władców
2023-07-26, 19:07 | aktualizacja 2023-07-26, 20:07
Malowniczo położony zamek w Czchowie to miejsce, które polscy królowie doceniali nie tylko za jego strategiczne znaczenie. Fortyfikację często odwiedzał m.in. Kazimierz Wielki. Dziś, po rewitalizacji, częściowo odbudowany zamek jest w pełni dostępny dla zwiedzających.
- Pierwsze wzmianki o zamku w Czchowie pochodzą z 1356 roku. Pełnił on funkcję ochronną dla komory celnej na Dunajcu.
- Obiekt był często odwiedzany przez członków rodzin królewskich. Jego regularnym gościem miał być król Kazimierz Wielki.
- Z biegiem lat zamek w Czchowie popadł w ruinę. Dziś, po rewitalizacji, jest w pełni dostępny dla zwiedzających.
Czchów jest jednym z najstarszych miast w Małopolsce. Historia miejscowości sięga XIII wieku; rozwój był możliwy głównie za sprawą przebiegającego w tym miejscu szlaku handlowego pomiędzy Krakowem i Węgrami. Tamtejszy zamek z kolei został wzniesiony na przełomie XIII i XIV stulecia. Pierwsze wzmianki historyczne o obiekcie pochodzą z 1356 roku.
Zamek miał pełnić funkcję ochronną dla komory celnej na Dunajcu. Składał się z wolnostojącej wieży i budynku mieszkalnego, którego wnętrza podzielono na dwa pomieszczenia. Ponadto zamek był otoczony murem obwodowym tworzącym zarys wieloboku.
Najczęściej czytane:
- Pałac w Podzamczu Piekoszowskim – obiekt, który miał utrzeć nosa biskupowi
- Dolnośląski Gorzanów – pałac i teatr w jednym
Kazimierz Wielki i inni bywalcy zamku w Czchowie
Według kronikarza Jana Długosza, szczególnie związany z fortecą w Czchowie był król Kazimierz Wielki. Ostatni władca z dynastii Piastów miał upodobać sobie małopolski zamek jako miejsce schadzek z kochankami. Budowlę, w innych celach, często odwiedzali również inni członkowie rodzin królewskich. – Oprócz Kazimierza Wielkiego w Czchowie bywał też Władysław Jagiełło, a wcześniej między innymi Elżbieta Łokietkówna – opowiada Marek Gaworski.
W XV wieku twierdza należała do Spytka Melsztyńskiego, który zbuntował się przeciw Kościołowi i poparł Husytów. Konflikt zakończył się bitwą, w której zginął właściciel zamku. Jego rodzinie odebrano wszystkie dobra, w tym tytuł szlachecki.
W kolejnych stuleciach znaczenie strategiczne zamku malało, a obiekt popadał w ruinę. W latach 60. XVIII wieku pojawiły się plany ratowania fortecy, które nie doszły do skutku. Dziś zamek jest częściowo odbudowany i dostępny dla zwiedzających. Jak jednak dodaje Marek Gaworski, zamek nie jest jedyną atrakcją w tej części Małopolski. – Nie zapomnijmy przespacerować się po miasteczku, gdzie znajduje się ciekawy, pochyły rynek, jak również piękny kościół z przełomu XIV i XV wieku. Poza tym w bliskiej okolicy jest jeszcze kilka ciekawych zamków – zachęca autor książek i przewodników.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 26.07.2023
Godzina emisji: 10.43
qch