Festiwal "Dwa Brzegi": spotkania ze sztuką po obu stronach Wisły

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Festiwal "Dwa Brzegi": spotkania ze sztuką po obu stronach Wisły
Tegoroczna edycja festiwalu "Dwa Brzegi" rozpocznie się 29 lipcaFoto: PAP/Karol Zienkiewicz

Wielkimi krokami zbliża się początek siedemnastej edycji festiwalu "Dwa Brzegi" w Kazimierzu Dolnym i Janowcu. Przez tydzień (29 lipca – 6 sierpnia) uczestnicy będą mogli zapoznawać się z kultowymi produkcjami i filmami nagradzanymi m.in. w Cannes i Gdyni, a przy okazji obejrzeć nowe dzieła cenionych twórców. Festiwal to jednak nie tylko filmy, ale też atrakcje związane z innymi dziedzinami sztuki.

Tegoroczna odsłona "Dwóch Brzegów" rozpocznie się od projekcji filmu "Opadające liście" (reż. Aki Kaurismäki), który stał się hitem festiwalu w Cannes. Nie zabraknie również twórców z Polski. – Będzie z nami Borys Szyc z córką, którzy pokażą swój najnowszy film "Miało cię nie być". Będzie też Paweł Łoziński; jego retrospektywa będzie jednym z głównych punktów festiwalu. Pokażemy większość jego filmów, a on sam będzie rozmawiał z publicznością. Odwiedzi nas również Agnieszka Smoczyńska, która pokaże "Silent Twins" i da swoją lekcję kina. To będzie takie mistrzowskie spotkanie z reżyserką opowiadającą o swojej pracy – mówi rzecznik festiwalu, Marcin Radomski.

"Dwa Brzegi" to nie tylko spotkanie z kinem. W programie wydarzenia znalazły się również chociażby koncerty, które będą miały miejsce na zamku w Janowcu. – Tam też będzie można przepłynąć promem, jeśli pozwoli na to poziom Wisły, i miło spędzić czas, obcując ze sztuką – zapowiada gość "Fajnego filmu".

Najczęściej czytane:

"Dwa Brzegi" – spotkanie z kinem w mieście bez kina

Wydarzenia w ramach festiwalu "Dwa Brzegi" będą odbywać się w kilku miejscach na terenie Janowca i Kazimierza Dolnego. W projekcji filmów organizatorom nie przeszkadza nawet fakt, że w Kazimierzu nie ma kina. – Trzeba je zbudować. Dlatego w budynku szkolnym jest jedna sala. Wracamy też z dużym namiotem na 800 miejsc, który będzie postawiony na parkingu przed szkołą. Mamy również dwa kina plenerowe, na zamku i na małym rynku. W tych przestrzeniach będą się odbywały pokazy festiwalowe – zapowiada Marcin Radomski.

Podczas tegorocznej edycji po raz kolejny zostaną też wręczone nagrody w ramach Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych. Tradycyjnie swoje wyróżnienie przyzna również publiczność festiwalowa. – W ostatnich latach wygrywały filmy dokumentalne, więc w tym roku mamy też ich dużo w programie – opowiada rzecznik "Dwóch Brzegów".

Posłuchaj

3:17
Festiwal "Dwa Brzegi": spotkania ze sztuką po obu stronach Wisły (Fajny film/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 26.07.2023
Godzina emisji: 13.46

qch

Polecane