"Całe to piękno i krew": rewolucja w fotografii i walka z koncernem farmaceutycznym

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Całe to piękno i krew": rewolucja w fotografii i walka z koncernem farmaceutycznym
Kadr z filmu "Całe to piękno i krew"Foto: Image Capital Pictures / Film Stills / Forum

To propozycja dla wszystkich fanów kina dokumentalnego. Nie tylko interesująca, ale i doceniona już prestiżowymi nagrodami. Mowa o amerykańskim filmie "Całe to piękno i krew" (reż. Laura Poitras), który możemy właśnie znaleźć w repertuarze naszych kin studyjnych. 

Produkcja bazuje na twórczości Nan Goldin – legendarnej amerykańskiej fotografki, która rozpoczęła w latach 60. XX wieku rewolucję na polu projektów dotyczących intymnych przeżyć twórców. – Była jedną z pierwszych wielkich amerykańskich fotografek. Zyskała ogromną sławę pod koniec XX wieku – wyjaśnia Mateusz Góra z festiwalu Docs Against Gravity.

Ważną częścią filmu są slajdy autorstwa Goldin z jej prywatnej kolekcji. – Możemy tam również zobaczyć rozwój fotografii w rewolucji obyczajowej w latach 60., 70. i 80. – dodaje rozmówca Ryszarda Jaźwińskiego.

Najczęściej czytane:

"Całe to piękno i krew" – walka z koncernem farmaceutycznym

Działalność artystyczna Nan Golding to tylko jeden z wątków, jakie przedstawiono w filmie. Obraz skupia się również na jej pracy w roli aktywistki. Fotografka prowadzi walkę z rodziną Sacklerów – posiadaczy wielkiego koncernu farmaceutycznego, odpowiedzialnych w dużej mierze za kryzys opioidowy w amerykańskim społeczeństwie. – Od tych leków uzależniona była sama Nan Golding. Kiedy z tego wyszła, założyła grupę P.A.I.N. i powiedziała sobie, że tak być nie może. Nie zgodziła się na to, by instytucje kultury, w których są wystawiane jej zdjęcia, są sponsorowane właśnie przez takie rodziny – wyjaśnia Mateusz Góra.

Źródło: NEON/YouTube

Produkcja Laury Poitras spotkała się z uznaniem krytyków na całym świecie. Film zdobył m.in. główną nagrodę na festiwalu w Wenecji. – Jest to trzeci film dokumentalny w historii festiwalu, który zdobył główną nagrodę. Następnie film dostał też nominację do Oscara – przypomina gość "Fajnego filmu".

Posłuchaj

3:11
"Całe to piękno i krew": zmiany w fotografii i walka z koncernem farmaceutycznym (Fajny film/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 24.07.2023
Godzina emisji: 13.41

qch

Polecane