Reklama

reklama

Opole – dwa zamki w stolicy polskiej piosenki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Opole – dwa zamki w stolicy polskiej piosenki
Charakterystyczna wieża nad amfiteatrem w OpoluFoto: Shutterstock/Stepniak

Co ma wspólnego święto polskiej muzyki z dawną rezydencją Piastów? Jak się okazuje, bardzo wiele! Nie każdy wie, że w miejscu amfiteatru w Opolu przed wiekami znajdował się warowny zamek i jego ogród, opadający stromo w kierunku rzeki. Do dziś z budowli pozostała jedynie wieża, którą możemy podziwiać podczas telewizyjnych transmisji z festiwalu.

  • Opole przed wiekami było siedzibą dwóch zamków – Piastowskiego i Górnego – oddalonych od siebie o niecały kilometr.
  • Zamek Górny spłonął doszczętnie w 1615 roku, natomiast Zamek Piastowski został rozebrany decyzją władz miasta w latach 30. XX wieku.
  • Najbardziej znaną pozostałością po dawnych warowniach jest wieża Zamku Piastowskiego – jedna z wizytówek Opola.

Budowę zamku w Opolu rozpoczął już na początku XIII wieku książę Kazimierz, a kolejni Piastowie kontynuowali jego dzieło. Na przestrzeni wieków warownia przechodziła z rąk do rąk, przeżywała też trudne chwile, takie jak wielki pożar, który wybuchł tutaj w 1615 roku i strawił sporą część budowli. Zamek, odbudowany w okresie wojny trzydziestoletniej, oparł się oblężeniu wojsk najeźdźcy, choć mocno ucierpiał od armatniego ostrzału.

W XIX wieku w warowni utworzono siedzibę rejencji opolskiej, a na początku XX stulecia dobudowano do niej renesansowe skrzydło. Pod koniec lat 30. pruskie władze miasta postanowiły, że rejencji należy się okazalsza siedziba – nakazano zatem zburzyć większą część zamku, a na jego miejscu stanął nowoczesny wieżowiec. Do dziś z dawnego Zamku Piastowskiego pozostała jedynie okrągła wieża, z której można podziwiać panoramę miasta.

Górny Zamek – dawna siedziba władz Księstwa Opolskiego

Zaledwie 800 metrów dalej, niemal w samym centrum obecnego Opola, znajdowała się niegdyś druga budowla obronna, zwana Górnym Zamkiem. Za jej budowniczego uznaje się księcia Władysława II Opolczyka, który pod koniec XIV wieku postawił tu warownię strzegącą wschodnich murów miasta. Była to wówczas główna siedziba władz Księstwa Opolskiego.

Górny Zamek uległ niemal całkowitemu zniszczeniu we wspomnianym pożarze z 1615 roku. Został po nim jedynie kawałek fosy oraz wieża z fragmentem starych murów obronnych. Jest ona udostępniona do zwiedzania wraz ze znajdującą się wewnątrz ekspozycją.


Posłuchaj

3:59
Opole – dwa zamki w stolicy polskiej piosenki (Trójka po królewsku)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 20.07.2023
Godzina emisji: 10.46

kc 


Polecane