🎉🎉 Dziś odbył się wernisaż wystawy „Przebudzeni. Ruiny antyku i narodziny renesansu włoskiego” w @Zamek_Krolewski‼️
— Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (@kultura_gov_pl) July 17, 2023
🇮🇹 Ekspozycja obejmująca ponad 1️⃣6️⃣0️⃣ eksponatów ukazuje, jaką rolę w sztuce wczesnego renesansu odegrała fascynacja okruchami świata antycznego przejawiająca się… pic.twitter.com/rpy1KvGV9T
Sztuka antyku i włoskiego renesansu w poetyce snu. Niezwykła wystawa na Zamku Królewskim
2023-07-19, 16:07 | aktualizacja 2023-07-19, 16:07
Od 18 lipca na Zamku Królewskim w Warszawie oglądać można wystawę "Przebudzeni. Ruiny antyku i narodziny włoskiego renesansu". Jej uruchomienie zbiega się w czasie z przypadającą w 2023 roku 500. rocznicą śmierci Pietra Perugina, wybitnego wczesnorenesansowego malarza i rysownika.
- Wystawa "Przebudzeni. Ruiny antyku i narodziny włoskiego renesansu" gromadzi dzieła sztuki z epoki renesansu i z czasów starożytnych, sprowadzone z ponad 60 miejsc na świecie.
- Ekspozycję można zwiedzać na Zamku Królewskim w Warszawie od wtorku do niedzieli, do 15 października 2023 roku.
- Zaprezentowane na wystawie dzieła sztuki ułożone są według formuły snu, zaczerpniętej z tajemniczej średniowiecznej powieści "Hypnerotomachia Poliphili".
Pochodzący z Perugii Pietro Perugino był włoskim malarzem i rysownikiem okresu renesansu, przedstawicielem szkoły umbryjskiej, nauczycielem m.in. Rafaela Santi. Na wystawie w Zamku Królewskim możemy oglądać trzy dzieła mistrza, sprowadzone specjalnie na tę okoliczność z Narodowej Galerii Sztuki w Edynburgu, londyńskiej British Library i Galerii Borgese w Rzymie.
Prace Perugina są jednak tylko małym wycinkiem ekspozycji, która konfrontuje dzieła wybitnych artystów epoki renesansu z zabytkami z czasów antycznych. Na wystawie podziwiać można także dzieła m.in. takich twórców jak Pier Jacopo Alari Bonacolsi zw. Antico, Giovanni Bellini, Sandro Botticelli, Donato Bramante, Bartolomeo Suardo zw. Bramantino czy Antonio Averlino zw. Filarete. Zaprezentowane na eksponaty pochodzą aż z 63 miejsc w Europie i Stanach Zjednoczonych – zarówno instytucji kulturalnych, jak i prywatnych kolekcji.
Wystawa w poetyce snu
Ciekawym zabiegiem organizatorów wystawy jest odejście od pokazywania dzieł sztuki w porządku chronologicznym czy tematycznym. – Ta nasza opowieść o odkryciu antyku w XV wieku jest tak naprawdę barwną panoramą wielu nazwisk i form sztuki w formule, do której zainspirowała nas poetyka snu, w jakiej napisano powieść "Hypnerotomachia Poliphili" (chodzi o tajemniczą i wieloznaczną książkę, wydaną u schyłku XV w. w Wenecji – red.) – opowiadał w Trójce kurator wystawy Mikołaj Baliszewski. – Myślę, że wszyscy, którzy zwiedzają wystawę, dostrzegają myśl, która krąży i odbija się od kolejnych skojarzeń – dodał gość "Trójki do trzeciej".
Wystawie towarzyszą wykłady, można też wziąć udział w zwiedzaniu w towarzystwie kuratora. Do dyspozycji gości są audio-przewodniki, a na miejscu można nabyć katalog z pogłębionym opisem zaprezentowanych dzieł sztuki. – To naprawdę niezwykłe przedsięwzięcie, które przygotowywaliśmy przez dwa lata. Włoskie lato na Zamku Królewskim. Zapraszamy! – zachęcał Mikołaj Baliszewski.
Wystawę na Zamku Królewskim można zwiedzać od wtorku do niedzieli, w godz. 10.00-18.00, aż do 15 października.
Posłuchaj
Czytaj też:
- Nos z gruszki, twarz z kurczaka. Ekscentryczny Giuseppe Arcimboldo
- Mona Lisa. Żona kupca, która została kobietą wszech czasów
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Justyna Grabarz
Gość: Mikołaj Baliszewski (kurator wystawy "Przebudzeni. Ruiny antyku i narodziny włoskiego renesansu")
Data emisji: 19.07.2023
Godzina emisji: 14.12
kc