Samotnie dookoła świata. Krzysztof Baranowski w reportażu "Kapitan" [POSŁUCHAJ]
2023-07-19, 10:07 | aktualizacja 2023-07-19, 11:07
Krzysztof Baranowski to żeglarz i kapitan jachtowy, który jako pierwszy Polak dwukrotnie opłynął samotnie kulę ziemską. Swój pierwszy rejs dookoła świata rozpoczął 17 czerwca 1972 roku, a zakończył 24 czerwca 1973 roku. Zapraszamy do wysłuchania reportażu pt. "Kapitan" autorstwa Joanny Bogusławskiej.
- Krzysztof Baranowski został pierwszym Polakiem i dopiero dziewiątym żeglarzem w historii świata, który opłynął samotnie kulę ziemską trasą prowadzącą na wschód przez Ocean Południowy.
- Pierwszy rejs dookoła świata rozpoczął 17 czerwca 1972 roku, drugi: 2 października 1999 roku.
- Jest autorem projektów budowy dwóch żaglowców: "Pogoria" i "Fryderyk Chopin".
- W reportażu dokonuje bilansu swojego żeglarskiego życia i opowiada, jaką cenę zapłacili za to on i jego rodzina.
– Strach jest nieustanny. Samotna żegluga to jest taka jazda po bandzie, jeden zły krok i człowieka nie ma – mówił Krzysztof Baranowski w Polskim Radiu. Żeglarz, dziennikarz, autor książek i filmów dokumentalnych, jest pierwszym Polakiem, który dwukrotnie w samotności opłynął glob.
Dookoła świata – dwukrotnie
W pierwszą podróż ruszył w 17 czerwca 1972 roku. W transatlantyckich regatach samotnych żeglarzy z Plymouth (Wielka Brytania) do Newport (Stany Zjednoczone) na jachcie "Polonez" w ciągu 272 dni pokonał 35 424 mil morskich i opłynął m.in. przylądki Dobrej Nadziei i Horn.
Po raz drugi w samotny rejs wyruszył 27 lat później, 2 października 1999 roku, na jachcie "Lady B". Wypłynął z portugalskiego portu Villamoura i tam też zakończył rejs 30 sierpnia 2000 roku. Tym razem przepłynął 24 tys. mil morskich trasą równikową, zawijając po drodze do 20 portów.
Marzenie o żegludze
– Dziadek zabierał mnie na kajaki po Odrze. Zauważyłem, że my wiosłujemy i się męczymy, a żeglarze nic nie robią, siedzą na burcie, a i tak płyną szybciej od nas. Wtedy uznałem, że zapiszę się do klubu żeglarskiego – wspominał w reportażu Krzysztof Baranowski.
Do objęcia odpowiedzialnej funkcji kapitana zmotywowała go natomiast niechęć do przebywania w pokładowej kuchni. – Co jakiś czas na każdego członka załogi wypadało gotowanie, czego bardzo chciałem uniknąć, ale się nie dało. Jedyną osobą tradycyjnie zwolnioną z tego obowiązku był kapitan. Postanowiłem więc, że zostanę kapitanem po to, żeby nie musieć gotować. Jak pomyślałem, tak zrobiłem – tłumaczył żeglarz.
Posłuchaj
Krzysztof Baranowski
- Urodził się 26 czerwca 1938 roku we Lwowie. Po II wojnie jego rodzina zamieszkała we Wrocławiu. To właśnie w tym mieście, położonym nad Odrą, zaczęła się jego przygoda z żeglarstwem. Tam w wieku 15 lat wstąpił do akademickiego klubu żeglarskiego.
- Po ukończeniu Politechniki Wrocławskiej z tytułem inżyniera łączności Krzysztof Baranowski przeprowadził się do Warszawy, gdzie ukończył studium dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim. Jako dziennikarz w połowie lat 60. udał się w naukową wyprawę do Ameryki Południowej na jachcie "Śmiały".
- Wyprawa ta zbiegła się w czasie z rejsem Leonida Teligi, który jako pierwszy Polak opłynął samotnie kulę ziemską. W głowie Krzysztofa Baranowskiego zaczęła kiełkować myśl, aby uczynić to samo. Nie chciał jednak, jak Teliga, płynąć łatwiejszą trasą na zachód, ale udać się w przeciwnym kierunku, drogą o wiele trudniejszą, przebiegającą m.in. przez mroźny Ocean Południowy.
***
Tytuł reportażu: "Kapitan"
Autorka reportażu: Joanna Bogusławska
Data emisji: 18.07.2023
Godzina emisji: 22.17
PR/zch