"Wołyń 1943-2023" – plenerowa wystawa służąca dialogowi

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Wołyń 1943-2023" – plenerowa wystawa służąca dialogowi
Warszawski Pomnik Ofiar Zbrodni WołyńskiejFoto: PAP/Radek Pietruszka

– Musimy poszukiwać prawdy, nie pozostawiając tego wyłącznie historykom – uważa Michał Senk, jeden z organizatorów wystawy "Wołyń 1943-2023". Do końca lipca można ją oglądać w Warszawie i we Wrocławiu.

  • Wystawę plenerową "Wołyń 1943-2023", zorganizowaną w 80. rocznicę zbrodni wołyńskiej, można oglądać na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie oraz na terenie Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu do 30 lipca.
  • Jak podkreślają organizatorzy, wystawa ma służyć opartym na szacunku dialogowi.
  • Wystawa ma być też szansą, aby o rzezi wołyńskiej dowiedzieli się mieszkający w Polsce Ukraińcy, których nie uczono o niej w szkole.

Jak twierdzi jeden z pomysłodawców wystawy "Wołyń 1943-2023", została ona zorganizowana po to, "abyśmy z poszanowaniem teraźniejszości, z perspektywą tego, jaka karta historii jest teraz zapisywana, umieli również rozmawiać o wydarzeniach sprzed osiemdziesięciu lat". – Przede wszystkim chcieliśmy zaprosić mieszkańców obu miast do wspólnej refleksji: co z tego Wołynia chcemy wziąć dla nas do budowy lepszej przyszłości – powiedział w Trójce Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II.

Stawać w prawdzie i szukać zbliżenia

Pokazywana równolegle w Warszawie i we Wrocławiu ekspozycja ma prowokować do konstruktywnej dyskusji. – Musimy stawać w prawdzie, poszukiwać jej, a jednocześnie nie pozostawiać tego tylko historykom – stwierdził rozmówca Katarzyny Cygler. – Musimy sobie zdawać sprawę, że temat zbrodni wołyńskiej jest tematem żywym w wielu domach. Kiedy zapraszaliśmy ludzi do rozmowy, wiele osób mówiło, że Wołyń jest dla nich czymś osobistym, bo na przykład ich babcia czy prababcia została uratowana przez jakiegoś sąsiada Ukraińca – opowiadał Michał Senk.

Choć wystawa opowiada o faktach i nie unika nazywania wydarzeń sprzed osiemdziesięciu lat ludobójstwem, zdaniem gościa "Trójki do trzeciej" szczególną rolę odgrywają plansze dotyczące wciąż kulejącego dialogu pomiędzy potomkami ofiar i ich oprawców. – Te próby zbliżenia są podejmowane już od wielu lat. Niestety, pomimo wysiłków wielu ludzi dobrej woli, są wciąż w takim momencie początkowym – powiedział Michał Senk.


Posłuchaj

8:31
"Wołyń 1943-2023" – plenerowa wystawa służąca dialogowi (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też:

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Michał Senk (dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II)
Data emisji: 10.07.2023
Godzina emisji: 14.12

kc

Polecane